Rubriky:

ME 2016

Živě

Reprezentace začne jarní přípravu na EURO se Skotskem. Pak ji prověří Ibrahimovic a spol.

7. ledna 2016 13:03 - Praha

Česká fotbalová reprezentace zahájí závěrečnou část přípravy na mistrovství Evropy domácím duelem proti Skotsku. Úvodní utkání národního týmu v roce 2016 se uskuteční ve čtvrtek 24. března v Praze. Hrát se bude na Letné, nebo v Edenu. O pět dní později změří síly ve Stockholmu se Švédskem, které se rovněž chystá na šampionát ve Francii.

 

Vlastimil Vacek, Právo

„Hledali jsme soupeře, kteří nás prověří před mistrovstvím Evropy. Březnový dvojzápas je poslední zkouškou před závěrečným soustředěním v Rakousku a Skotsko i Švédsko mají kvalitu. Budou to velmi dobré testy se vším všudy," uvedl Vrba pro server fotbal.cz.

Sportovní speciál najdete na special.sport.cz/2015

Češi se od roku 1993 utkali se Skotskem už šestkrát a prohráli jediný zápas v přípravě v roce 2010 (0:1). Naposledy se oba celky utkaly v kvalifikaci o mistrovství Evropy 2012. Doma reprezentanti vyhráli 1:0, venku remizovali 2:2.

Duel se Skotskem může být i užitečným testem před blížící se kvalifikací mistrovství světa, v níž se Češi utkají mimo jiné také se Severním Irskem. "Skotsko je typologicky podobný tým, také proto pro nás bude dobré vyzkoušet si nyní konfrontaci s ostrovním fotbalem. Švédsko zase bude startovat na mistrovství Evropy, což jasně vypovídá o jeho síle," podotkl Vrba.

Mezi klíčové postavy skotského celku vedeného trenérem Gordonem Strachanem patří kapitán Scott Brown, bývalý hráč Manchesteru United Darren Fletcher či jeho jmenovec Steven Fletcher. Dá se však očekávat, že Strachan přiveze do Prahy omlazený kádr, který se již bude připravovat na další kvalifikační cyklus.

Vrba experimentovat nebude, chce stabilizovat tým

Skotsko v nedávno skončené kvalifikaci ME skončilo ve skupině D na čtvrtém místě za Německem, Polskem a Irskem s 15 získanými body z deseti zápasů a nedostalo se ani do baráže. Naopak Švédsko, opírající se o hvězdného kapitána Zlatana Ibrahimovice, obsadilo ve skupině G třetí pozici za Rakouskem a Ruskem s 18 získanými body a v barážovém dvojutkání vyřadilo Dánsko. Švédové na ME v základní skupině vyzvou Belgii, Itálii a Irsko.

Přestože do březnového dvojzápasu zbývají více než dva měsíce, trenér už myslí také na nominaci. Dopředu vzkazuje, že velké experimenty v sestavě se čekat nedají. „Určitě už nepovoláme nějakých čtyři pět nových hráčů... Zároveň neříkám, že v nominaci nemůže být někdo, kdo překvapí na začátku jarní sezóny. Ale nebude to o zkoušení spousty hráčů, chceme mužstvo spíš stabilizovat s výhledem pro Euro," řekl Vrba.

Nejméně jeden přípravný duel plánuje reprezentace sehrát na přelomu května a června na herním soustředění v Rakousku, generálku na ME obstará týden před šampionátem utkání na domácí půdě zatím také s neurčeným soupeřem.

ČTK, Sport.cz

Časová osa: ME 2016

Filtr článků - ME 2016


Podsekce:

         
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky
  • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..