Rubriky:

ME 2016

Čech: Matematicky se nic nezměnilo. Máme dost zápasů na to, abychom uhráli body k postupu

15. června 2016 15:37 - Tours

Nepřipouští, že by si česká reprezentace úvodní porážkou se Španělskem (0:1) zkomplikovala život. Gólman Petr Čech si rozhodně nemyslí, že by prohraný duel v Toulouse ohrožoval další šampionátové bytí národního týmu ve Francii. „Vždyť z matematického hlediska se toho až tolik nezměnilo. Máme dál dva zápasy k tomu, abychom se poprali o postup. Dost na to, abychom uhráli tolik bodů, kolik potřebujeme,“ připomíná před páteční druhou konfrontací proti Chorvatsku, jejímž dějištěm bude St. Etienne.

Radek Malina, Sport.cz

Úvodní kolo šampionátu je završeno, začal jste už počítat a kalkulovat kolik bodů budete po prohře se Španěly potřebovat k postupu ze skupiny?

Nekalkuluji, na tabulky skupin se také nedívám. Čekají nás ve skupině dva další zápasy, a když je vyhrajeme, nebudeme muset počítat.

Ale kdybyste v pátek neporazili Chorvaty, nastala by konstelace, kdy počítat budete muset...

Ale to není situace, v níž bych chtěl být. Uvažuji o třech bodech z dalších dvou utkání, abychom nemuseli kalkulovat a nebyli na ostatních výsledcích závislí.

To vám připomínal i fotbalový šéf Pelta, když za vámi přišel s motivačním proslovem stejně, jako to udělal před čtyřmi roky po prohraném duelu s Ruskem ve Vratislavi?

Žádný motivační projev nepřednášel, třeba si ho schovává, nevím. Zatím jen nasává atmosféru.

A skousává stejně jako vy prohru se Španělskem a snaží se nevnímat kritiku, jež se na vás za pasivní fotbal a obrannou taktiku snesla jak v Čechách, tak v zahraničí.

Důležitým úkolem v tomto střetnutí bylo dobře bránit, protože soupeř udával tón a hodně nás tlačil. Snažili jsme se počínat si v defenzivně kompaktně, hrát sevřeně, připravit si momenty, jimiž by se dal výsledek zvrátit. A i ty přišly.

Chorvaté, kteří vás čekají v pátek v St. Etienne, jsou podobná sorta jako Španělé. I trenér Vrba to připomíná. Znamená to snad, že i proti nim vyrukujete s obdobnou taktikou jako v Toulouse v šampionátové premiéře?

Budeme a musíme hrát jinak, protože potřebujeme vyhrát.

Nad Chorvatskem? Vždyť jste před cestou do Francie tvrdil, že je pro vás černým koněm mistrovství!

A tvrdím to i po prvním utkání, které na šampionátu odehráli. Mají jeden z nejlepších týmů v historii. Ať vezmu zezadu dopředu a zase nazpátek, je to mužstvo nabité samými výbornými hráči, což proti Turecku dokázalo. Chorvaté sází hlavně na Rakitiče a Modriče, což jsou oba vynikající hráči. Ostatně, hrají v základní sestavě Barcelony, resp. Realu, takže dál o nich nemusím mluvit.

Takže se na ně budete asi speciálně chystat a dávat si na ně obzvláštní pozor.

Připravuji se každý zápas stejně bez ohledu na to, kdo proti mně nastoupí nebo nastoupit mohou, protože chci podat vždy co nejlepší výkon. A mužstvo se chystá podobně. Trenér připravil video, na němž je všechno, co bychom měli vědět o soupeři i jednotlivých hráčích.

To jsou instrukce a přednášky trenéra. Ale co vy, hráči? Po výprasku na předchozím šampionátu od Rusů jste si sedli, vše si vyříkali a pak v Polsku pokračovali jako vyměnění. Děje se něco obdobného i ve Francii?

My se o fotbale bavíme pořád. A všichni! U videa to není jen o přednáškách a trenérových instrukcích, o přehrávání sestřihů a pokynech, jak bych chtěl kouč hrát. Mluvíme všichni, protože každý má samozřejmě jiný pohled. A stejně tak se bavíme o fotbale a zápasech třeba při masážích.

Zdá se, že navzdory prohře v úvodním duelu zachováte klid...

Vždyť z matematického hlediska se toho až tolik nezměnilo. Španělé byli lepší a jejich kvalita se prostě projevila, my máme dál dva zápasy, abychom se poprali o postup. Dost na to, abychom uhráli tolik bodů, kolik potřebujeme.

Takže vás nestraší ani reminiscence před první z těchto konfrontací reminiscence na poslední přípravu proti Chorvatům, kterou jste 2:4 prohráli?

Proč? Od té doby uběhlo už pět let, kádry obou mužstev se obměnily, takže zmiňovaná konfrontace není vůbec důležitá.

I proto, že jste ji prohráli a vy na ni nemáte zrovna příjemné vzpomínky?

Vybavuji si už jen to, že se zápas pro mlhu málem nehrál a že nám hned v úvodu vstřelil gól Eduardo, takže jsme doháněli manko. Nebyla to příprava, která by se právě vydařila, ale je už minulostí. V St. Etienne nás čeká úplně jiný zápas.

A vás 123. start v reprezentačních barvách, čímž stvrdíte své postavení v top stovce světových fotbalistů, kteří jsou reprezentačními rekordmani. I to by chtělo patřičnou oslavu...

O obrovské individuální ocenění sice jde, ale žebříčky nesleduji a nehraju proto, abych překonával individuální rekordy. Fotbal mě baví a chci něco vyhrát. I tady ve Francii.

Zdeněk Pavlis (Tours), Sport.cz

Jak dopadne zápas mezi Českem a Chorvatskem na ME ve Francii?

Zrušit


Časová osa: ME 2016

Filtr článků - ME 2016


Podsekce:

         
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky
  • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..