Z chorvatské senzace je pavouk smrti. Favorité se budou vybíjet mezi sebou hned od začátku

Bordeaux

Zahozená penalta Sergia Ramose a chyba brankáře Davida de Gey proti střele Ivana Perišiče připravila nejen první porážku Španělů na fotbalovém ME po patnácti zápasech, ale také pořádnou noční můru pro ostatní favority turnaje, kteří se vedle sebe naskládali do spodní poloviny pavouka.

Chorvatský fotbalista Ivan Perišič po vstřelení vítězného gólu proti Španělsku.

Chorvaté totiž po výhře 2:1 překvapivě ovládli skupinu D právě před Španěly, což mimo jiné znamená, že už v osmifinále dojde na reprízu finále posledního ME mezi Španělskem a Itálií. Vítěz tohoto duelu pak ve čtvrtfinále může narazit na mistry světa z Německa.

„Mama! Chorvatsko přinutilo Itálii vyzvat šampióny," hlásí zděšeně titulek na přední straně italského listu La Gazzetta dello Sport.

Ve spodní polovině pavouka se pak rýsuje také čtvrtfinálový souboj Francie s Anglií, jíž však může pro osmifinále ještě připadnout coby soupeř Portugalsko. „Španělsko je teď ve spodní polovině losu, která začíná připomínat bazén zamořený žraloky," píše britský list Daily Mail.

Španělé, jimž stačila k prvnímu místu remíza, přitom v úterý brzo vedli po brance Alvara Moraty. Jenže těsně před přestávkou šikovným volejem srovnal Nikola Kalinič. A chvíli poté, co Ramos trefil z penalty jen brankáře, vyškolil Perišič De Geu střelou k tyči.

Perišič: Můžeme se dostat daleko

„Hru jsme měli přitom více méně pod kontrolou. Ale udělali jsme chyby, které oni potrestali. Musíme se přes to přenést," hodnotil duel kouč Španělů Vincente del Bosque.

Chorvaté tak i v notně obměně sestavě slaví nejen velké vítězství, ale otevírá se také před nimi velká šance na další postup turnajem, protože v horní polovině pavouka největší aspiranti na titul chybí.

„Jsem hrdý. Podle mě je jen málo týmů, které mohou porazit Španělsko. Pomohl nám týmový duch, bojovali jsme do poslední minuty. Pokud budeme hrát takhle, můžeme se dostat daleko," jásal střelec vítězného gólu Perišič.

Postoupí do čtvrtfinále ME Itálie, nebo Španělsko?