Rubriky:

ME do 21 let

Vaclík nemohl před Ukrajinci zabrat stejně jako před Řeky. A Češi znovu slavili

13. června 2011 11:07

Nemohl zamhouřit oka. Noc před soubojem s Ukrajinou se Tomáš Vaclík, brankář české fotbalové reprezentace do 21 let, v posteli hotelu Western Golf Viborg převaloval sem a tam. Bezesnou noc bez vydatného spánku už jednou prožil. Před prvním barážovým duelem s Řeckem. Češi tehdy soupeře z jihu Evropy zničili 3:0 a postoupili na mistrovství Evropy. Před nedělním úvodním vystoupením v Dánsku strážce české svatyně znovu nemohl zabrat. A jeho tým znovu vyhrál. „Klidně nebudu spát celý turnaj, když budeme vyhrávat,“ culil se.

 

Radek Petrášek, ČTK

Spoluhráči vyzdvihovali váš jistý výkon. Cítil jste se už před utkáním v pohodě?

Od nedělní snídaně ano. Ale noc před zápasem jsem toho zase moc nenaspal. Naštěstí jsem trošku zabral po obědě. Nicméně nervózní jsem nebyl. Věřil jsem, že zápas dobře dopadne a vyhrajeme.

Se spánkem jste měl problém už před vítězným utkáním baráže s Řeckem...

Přesně tak. Tehdy jsem se také jenom převaloval. Ale když budeme do konce turnaje vyhrávat, klidně budu ponocovat!

Začátek zápasu s Ukrajinou vás však při pohledu na výkon spoluhráčů klidným nechat nemohl.

Soupeř potvrdil, jak moc je kvalitní. Do přestávky jsme se s jejich hrou nedokázali vyrovnat. Nestíhali jsme se posouvat.

Čím byl soupeř nejvíce nebezpečný?

Věděli jsme, že se hodně snaží o střelbu z dálky. Ale s námi se jim zrovna dvakrát nedařila. Navíc stopeři Ondra Mazuch a Marek Suchý dobře bránili, tudíž se ke mně moc střel nedostalo.

Stalo se, že by vás v průběhu zápasu míče pozlobily stejně jako v tréninku nevyzpytatelnou změnou směru letu?

Ne. Byly totiž tvrdší proti normálu. Hodně nafouklé.

Kdy se zápas definitivně zlomil v prospěch českého výběru?

S příchodem Morávka na hřiště a v začátku druhé půle, který se nám extrémně povedl. Dva rychlé góly Ukrajnce srazily. Získali jsme klid a mohli dohrát utkání v pohodě.

V závěru jste ale inkasovali a zápas se proměnil v drama.

Moc jsme si chtěli s míčem vzadu hrát, až příliš jsme se snažili rozehrávat. Jednu situaci jsme nezvládli, což se nevyplatilo. Ukrajinci nás dobře napadali. A musím říct, že Bilij trefil čistou šibenici. Fakt parádní střela. Samozřejmě nás pak přimáčkli, ale do větší šance jsme je nepustili.

Ještě jednu nebezpečnou střelu po otočce na hranice velkého vápna však Bilij k vaší brance přeci jen vyslal, byť o decimetry minula tyčku.

On se otáčel mezi čtyřmi našimi hráči, neměl klid a střílel bodlem. Hned jsem věděl, že balón letí vedle. Mnohem více mi zatrnulo o chviličku dříve, kdy šel do pokutového území vysoký centr. Míč jsem nevyrazil zrovna moc dobře, navíc přesně do chumlu hráčů. Ale rozhodčí signalizoval ofsajd, tudíž nebezpečí nehrozilo.

Co znamená vítězství před souboji se Španělskem a Anglií?

Spadne z nás největší tlak. Máme dobrý základ do dalšího průběhu turnaje. Ale nemá smysl nějak více řešit a kalkulovat s případným vývojem. Spekulace by se nám jedině vymstily.

Radek Malina (Viborg), Sport.cz, Právo

Zrušit


Časová osa: ME do 21 let

Filtr článků - ME do 21 let


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..