ME do 21 let

Mladíci do finále mistrovství Evropy neproklouzli a čeká je boj o olympiádu

22. června 2011 20:45 - HERNING

Čeští fotbalisté si finále evropského šampionátu hráčů do 21 let nezahrají. Svěřenci trenéra Jakuba Dovalila nestačili v semifinále hraném v dánském Herningu na Švýcary, kterým podlehli 0:1 po prodloužení. Jediný gól vstřelil ve 114. minutě Mehmedi. České reprezentanty tak čeká sobotní duel proti Bělorusku, v němž budou bojovat o účast na olympijských hrách příští rok v Londýně. Ve finále se Švýcaři střetnou se Španělskem.

Darren Staples, Reuters

V Dovalilově základní sestavě se poprvé na šampionátu objevil Milan Černý. A právě záložník Slavie byl v první půli jedním z nejaktivnějších lvíčat. Bohužel se k němu nepřidali špílmachři Morávek s Dočkalem a česká rozehrávka tak skřípala od prvních minut. Čeští mladíci příliš často ztráceli míče a za celou první půli si nevypracovali jedinou ofenzivní akci. Ani jednou nemusel zasahovat švýcarský gólman Sommer.

Bez práce byl také Vaclík. Ale před jeho brankou bylo přeci jenom živěji. Už v páté minutě po individuální akci obešel Shaqiri Suchého a vypálil jen těsně vedle tyče. Hned o minutu později Švýcaři rychle rozehráli standardní situaci z hranice vápna a nebezpečný centrovaný balón odvracel do zámezí pozorný Mazuch. Češi se osmělili až ve 26. minutě, když se nepřesnou dalekonosnou střelou prezentoval kapitán Dočkal.

Prezident UEFA Michel Platini (vpravo)Prezident UEFA Michel Platini (vpravo)foto: Reuters/Darren Staples

Ve druhé půli viděli diváci včetně prezidenta UEFA Michela Platiniho, který zápas sledoval přímo v Herningu, podobný průběh jako v první půli. Ve 47. minutě se do další příležitosti hrnul aktivní Shaqiri, střelu mu ale zblokovali čeští obránci. Po hodině hry vystřídal na hrotu útoku Pekhart Kozáka a střelec ze zápasu s Anglií se zapojil do pohledné ofenzivní kombinace. Černý zatáhl míč, přihrál do vápna Pekhartovi, který přiťukl Váchovi. Českému obránci však v nadějné pozici střela nesedla a balón v pohodě sebral Sommer.

Brankář Tomáš Vaclík (vlevo) zasahuje proti šanci Admira Mehmediho ze Švýcarska v semifinále ME do 21 let.Brankář Tomáš Vaclík (vlevo) zasahuje proti šanci Admira Mehmediho ze Švýcarska v semifinále ME do 21 let.foto: Reuters/Darren Staples

Na druhé straně se pokoušel o zakončení Mehmedi. Útočníkovi však utekl míč a šanci mu navíc pohotovým vyběhnutím zlikvidoval Vaclík. Dvě minuty před koncem základní hrací doby ale všem českým fanouškům zatrnulo. Z dvaceti metrů totiž napřáhl nebezpečný Shaqiri a míč skončil na pravé tyči českého výběru.

Zápas doputoval do prodloužení, v němž se ve velké příležitosti objevil střídající Chramosta. Hrdina zápasu s Anglií si naběhl ve sté minutě na Dočkalův centr a hlavičkoval na bránu. Balón však zastavil jeden z bránících Švýcarů rukou. Ani jeden z arbitrů si toho však nevšiml. Z následného rohového kopu hlavičkoval nebezpečně Čelůstka a vzápětí pálil Černý. Čechům se ale branku rozvlnit nepodařilo.

Milana Černého (vpravo) stíhá Švýcar Xavier Hochstrasser ze Švýcarska v semifinále evropského šampionátu.Milana Černého (vpravo) stíhá Švýcar Xavier Hochstrasser ze Švýcarska v semifinále evropského šampionátu.foto: ČTK/AP/Anita Graversen

O postupujícím nakonec rozhodla individuální akce Mehmediho. Švýcarský útočník ve 114. minutě převzal míč ve středu hřiště, potáhl si ho před pokutové území a křižnou střelou vypálil. Balón před Vaclíkem skočil a vzápětí skončil za jeho zády. V závěrečné minutě mohl ještě vyrovnat Kadlec, jeho hlavička však jen těsně minula pravou tyč švýcarské branky.

Dovalilovy svěřence tak čeká sobotní duel o postup na olympijské hry v Londýně v roce 2012. Soupeřem jim bude Bělorusko, které podlehlo v úvodním semifinále Španělsku 1:3 po prodloužení.

Mistrovství Evropy fotbalistů do 21 let v Dánsku - semifinále v Herningu:
Švýcarsko - Česká republika 1:0 po prodl. (0:0, 0:0)on-line
Branka: 114. Mehmedi. Rozhodčí: Schörgenhofer (Rak.) - Borsch (Něm.), MacGraith (Ir.). ŽK: Frei - Mazuch, Vácha, Černý. Diváci: 5038.
Švýcarsko: Sommer - Koch, Klose, Rossini, Berardi - Shaqiri, Hochstrasser (71. Abrashi), Lustenberger, Frei (78. Gavranovic), Emeghara (111. Costanzo) - Mehmedi. Trenér: Tami.
ČR: Vaclík - Čelůstka, Suchý, Mazuch, Vácha - Gecov - Dočkal, Morávek (83. Chramosta), Mareček, Černý (112. Kadlec) - Kozák (63. Pekhart). Trenér: Dovalil.