Hlavním favoritem ME jednadvacítek je soupeř Lvíčat Španělsko, silná Anglie musí "prolézt" skupinou smrti

22. února 2021 13:55

Fotbalové mistrovství Evropy jednadvacítek se mělo původně konat v červnu, kvůli přeložení EURO 2020 však UEFA rozhodla, že se šampionát odehraje ve dvou částech. Zápasy základních skupin se tedy odehrají 24.-31. března, vyřazovací část přijde na řadu o dva měsíce později (31. května až 6. června).

 

FAČR

Na turnaj postoupilo z kvalifikace čtrnáct týmů, hostitelské země Maďarsko a Slovinsko na "malé EURO" postoupily automaticky. Los základní skupin se uskutečnil 10. prosince 2020 ve švýcarském Nyonu.

Nejúspěšnějšími týmy v historii turnaje jsou s pěti triumfy Itálie a Španělsko, které bude dokonce obhajovat titul z roku 2019. Češi dokázali turnaj vyhrát jednou, a to v roce 2002, kde tým kolem Petra Čecha nebo Zdeňka Grygery ve finále na penalty porazil Francii.

Los ME fotbalistů do 21 let v roce 2021
Skupina A: Maďarsko, Německo, Rumunsko, Nizozemsko
Skupina B: Slovinsko, Španělsko, ČR, Itálie
Skupina C: Rusko, Island, Francie, Dánsko
Skupina D: Portugalsko, Chorvatsko, Anglie, Švýcarsko

Do turnajového play-off ze základní skupiny postupují dva nejlepší týmy. V případě rovnosti bodů rozhoduje vzájemný zápas.

Program, skupiny a další důležité informace o ME do 21 let v Maďarsku a Slovinsku

SKUPINA A | Maďarsko - Německo - Rumunsko - Nizozemsko

Domácí Maďary nečeká v základní skupině nic lehkého - Němci a Nizozemci patří mezi favority na celkový triumf, Rumunsko zase obhajuje bronzové medaile z minulého šampionátu.

Německo v kvalifikaci nepůsobilo tak jednoznačně, jak by se od finalistů z roku 2019 možná očekávalo. To Nizozemsko v kvalifikační skupině vstřelilo neuvěřitelných 46 branek (obdrželo pět), a proto se spíše čeká boj o druhé postupové místo.

SKUPINA B | Slovinsko - Španělsko - Česko - Itálie

Favoritem skupiny je jednoznačně Španělsko, které vyhrálo tři z posledních čtyř ME jednadvacítek, navíc v kvalifikaci neprohrálo a dokonce obdrželo jen jedinou branku.

Dvoufázové EURO do 21 let začíná v březnu a končí až v červnu. Kdy hrají Češi?

Lvíčata tak pravděpodobně čeká boj o postup s Itálií a domácím Slovinskem, které je pro všechny týmy ve skupině velkou neznámou. Italové byli v těžké kvalifikační skupině poměrně přesvědčiví, když prohráli pouze jednou se Švédskem.

SKUPINA C | Rusko - Island - Francie - Dánsko

Velmi vyrovnanou skupinu tvoří tři vítězové kvalifikačních skupin a nevyzpytatelný Island. Dánsko v kvalifikaci neprohrálo, a může se tak stát černým koněm závěrečného turnaje. Rusové jsou na šampionátu teprve podruhé od roku 2000 a po dobrých výkonech v kvalifikaci se od nich dá očekávat útok na brány čtvrtfinále.

Sílu favorizované Francie v kvalifikaci okusili třeba Slováci, kteří proti reprezentaci země galského kohouta oba zápasy prohráli.

Lvíčata čekají zápasy základní skupiny v Celje, o finále fotbalového ME do 21 let se postará Lublaň

SKUPINA D | Portugalsko - Chorvatsko - Anglie - Švýcarsko

Stejně jako většina velkých fotbalových akcí, tak i ME jednadvacítek 2021 má svou "skupinu smrti." Portugalsko, Anglie i Švýcarsko získalo ve skupinách více než 27 bodů, podceňovat by se však neměli ani technicky zdatní Chorvati.

Bojovat o postup zde budou všechny čtyři týmy, za největšího favorita skupiny je považován výběr Anglie.

šel, Sport.cz

Časová osa: ME ve fotbale do 21 let 2021

Filtr článků - ME do 21 let 2021


ME ve fotbale do 21 let 2021

Mistrostvé Evropy jednadvacítek se bude poprvé v historii hrát ve dvou blocích, účastnit se bude také Česká reprezentace, kterou ve skupině čeká Španělsko, Itálie a Slovinsko. Základní skupiny "malého" EURA v Maďarsku a Slovinsku se odehrají 24. až 31. března, osm nejlepších týmů bude poté o evropský trůn bojovat 31. května až 6. června.

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..