Lokvenc zařídil výhru 4:3 nad Finskem

TEPLICE

Česká fotbalová reprezentace zvládla kvalifikační utkání proti Finsku a nepříjemného soupeře porazila 4:3. V Teplicích šel favorizovaný domácí celek do vedení už v 7. minutě, kdy se trefil Milan Baroš. Po gólu v sobotu skvělého Rosického vedli Češi v poločase 2:0, po třech defenzivních kolapsech zachraňoval vítězství a důležité tři body v 87. minutě Vratislav Lokvenc.

Domácí zahájili utkání aktivně, hru ale rozdrobilo několik tvrdých soubojů. V 7. minutě teplická Stínadla vybuchla poprvé. Obrovskou minelu předvedl Kolkka, kterého obral o míč Tomáš Rosický. Bleskově nacentroval před branku, kde neměl nepokrytý Milan Baroš potíže se vstřelením gólu.

Útočník Liverpoolu tak splnil svá předzápasová přání a prognózy, podle kterých chtěl proti Finsku protrhnout střeleckou mizérii. Gól Čechy povzbudil a hosté byli pod tlakem. Obrana seveřanů hrála podle očekávání hodně tvrdě. To pocítil na vlastní kůži Milan Baroš, který byl během první půle třikrát ošetřován za postranní čarou.

Kuqi propásl vyrovnání

Vyrovnání měl na kopačce Shefki Kuqi ve 22. minutě. Po faulu Lokvence založili Finové rychlý protiútok, centr Pasanena neudržel Petr Čech a k míči se dostal Kuqi. Hráč Ipswiche ale minul opuštěnou českou branku.

Opora Chelsea předvedla další minelu ve 26. minutě, po Čechově nejistém odkopu musel skluzem zachraňovat Martin Jiránek. Po půl hodině fauloval Nurmela Baroše a strhla se mela. Dlouhán Lokvenc poslal hříšníka Nurmelu zápasnickým chvatem k zemi, vše se obešlo bez žlutých karet. Následný přímý kop Poborského vytáhl Jääskeläinen.

Úspěšnější byl ve 34. minutě Rosický, který přímý kop poslal křížem pokutovým územím a míč skončil až za zády překvapeného finského brankáře. Diváci bouřili a stadiónem objížděly oslavné mexické vlny.

Litmanen ukončil českou sérii

Ve 46. minutě vrátil Finy do hry kapitán Litmanen. Útočník německého Rostocku si našel volný prostor v pokutovém území a přesnou střelou ukončil po 411 minutách sérii české reprezentace bez inkasované branky.

Vyrovnat mohl v 50. minutě Kuqi, jeho hlavička skončila těsně mimo. Domácí inkasovaná branka zaskočila, Finové přidali na přesnosti přihrávek a měli více ze hry. Karel Brückner stáhl v 52. minutě Baroše, kterého nahradil defenzivnější Jaroslav Plašil.

V 58. minutě předvedl skvělou akci v sobotu vynikající Tomáš Rosický. Obhodil si Kopteffa a sprintoval k brance soupeře. Kolem Jääskeläinena přihrál na Poláka, který do prázdné branky přidal důležitou třetí trefu.

Český výběr se dostal opět do tempa, v 63. minutě přešel přes Kopteffa Sionko, nacentroval před branku a Vratislav Lokvenc střelou hlavou orazítkoval horní tyč.

Střídající Johansson zařídil vyrovnání

V 73. minutě opět zaspala česká obrana. Po rohovém kopu nechala v klidu hlavičkovat Hypiäho, a Riihilahti lehkou tečí opět zdramatizoval zápas.

V 77. minutě poslal trenér Muurinen do hry Jonathana Johanssona a hráč Charltonu se blýskl už o dvě minuty později. Poborský nesmyslně poslal vysoký míč směrem k české brance, Ujfaluši ve skluzu trefil Johanssona a finský útočník z brejku chladnokrevně obstřelil i Čecha.

Trenér Brückner okamžitě stáhl Poláka a posíli ofenzívu nejlepším ligovým kanonýrem Junem ze Sparty. V 87. minutě mohl dokonat Kuqi zvrat v zápase, skvělým zákrokem se blýskl Čech. Z následného protiútoku se dostal k míči Vratislav Lokvenc a nechytatelnou střelou zařídil pro českou reprezentaci důležitou a vydřenou výhru.

Trenér Karel Brückner byl po vypjatém druhém poločase nakonec spokojený. "Bylo to hodně divoké utkání. S výsledkem můžeme být spokojeni. Měli jsme ale lépe kontrolovat zápas za stavu 2:1," uvedl reprezentační kouč bezprostředně po utkání v televizním rozhovoru.

Česká republika - Finsko 4:3 (2:0)
Branky: 7. Baroš, 34. Rosický, 58. Polák, 87. Lokvenc - 46. Litmanen, 73. Riihilahti, 79. Johansson. Rozhodčí: Larsen - Jepsen, Hansen (všichni Dán.). ŽK: Pasanen. Diváci: 16 200.
ČR: Čech - Jiránek, Bolf, Ujfaluši, Jankulovski - Poborský, Rosický, Polák (82. Jun), Sionko (73. Jarošík) - Baroš (52. Plašil), Lokvenc. Trenér: Brückner.
Finsko: Jääskeläinen - Pasanen, Hyypiä, Tihinen, Kopteff - Riihilahti, Ilola - Nurmela, Litmanen (78. Johanson), Kolkka (60. Eremenko) - S. Kuqi. Trenér: Muurinen.
Výsledky dalších utkání 1. skupiny
Arménie - Andorra 2:1 (1:0)
Branky: 32. Hakopjan, 73. Chačatrjan - 57. Silva. Rozhodčí: Attard (Malta). Diváci: 3500.
Rumunsko - Nizozemsko 0:2 (0:1)
Branky: 1. Cocu, 85. Babel. Rozhodčí: Luis Medina (Šp.). Diváci: 19000.