Rumuni a Finové v kvalifikaci nezaváhali

Rumuni splnili úlohu favorita a v zápase s Andorrou si doma připsali tři body. Fotbalový trpaslík však dopadl mnohem lépe než ve dvou zápasech s Českou republikou, v nichž inkasoval dohromady dvanáct branek. Tentokrát v Konstantě na břehu Černého moře kapituloval jen dvakrát. Finsko vyhrálo v Makedonii 3:0.

Hrdinou zápasu Rumunsko - Andorra byl útočník Juventusu Turín Adrian Mutu, který vstřelil obě branky. Tím víc může Rumuny mrzet, že jim sedm měsíců kvůli kokainové aféře chyběl.

V první skupině, v níž hrají také čeští fotbalisté, vyhráli Finové v Makedonii 3:0. Dva góly dal hráč ruského původu Alexej Eremenko, výhru v závěru zpečetil Roiha.

Ani na osmý pokus se fotbalistům Kazachstánů nepovedlo bodovat při jejich premiérovém účinkování v evropské části kvalifikace mistrovství světa. V dnešním jediném utkání druhé skupiny sice nad Gruzií od 20. minuty vedli, ale soupeř ve druhém poločase skóre otočil. Obě branky hostujícího týmu vstřelil útočník Giorgi Demetradze z Vladikavkazu, jenž rozhodl o výhře Gruzínců gólem šest minut před koncem.

Slováci jen remizovali s Lichtenštějsnkem

Slovenští fotbalisté si ve Vadúzu nedokázali poradit s obranou Lichtenštejnska a s fotbalovým trpaslíkem hráli jen 0:0. Svěřenci trenéra Galise si tak značně zkomplikovali cestu na mistrovství světa. Ve skupině zůstávají druzí, tři body před Ruskem, které však má zápas k dobru.

Největší šanci měl bývalý olomoucký útočník Reiter, který teď hraje americkou ligu v Chicagu. V 53. minutě byl po Vittekově přihrávce sám před brankářem, ale špatně trefil míč. V závěru nervózní hosté dělali chyby v obraně a mohli dokonce prohrát. Marný boj na hřišti svedli i dva hráči z české ligy, sparťan Kisel a brněnský Had.

Lotyšským fotbalistům se vzdaluje naděje, že by si po loňském mistrovství Evropy zahráli i na světovém šampionátu. V Rize nedokázali Rusům oplatit porážku z Moskvy a po remíze 1:1 zůstávají ve třetí kvalifikační skupině až čtvrtí. Přitom zápas pro ně začal slibně a už v šesté minutě rozjásal diváky Astafjevs vydařenou střelou z dálky.

Rusové bez několika zraněných opor vyrovnali

Rusové však i bez distancovaného kapitána Smertina a několika zraněných opor vyrovnali. Ve 26. minutě domácí obraně utekl Aršavin a nadvakrát překonal brankáře Kolinka. Petrželův petrohradský svěřenec tak má ve sborné skvělou bilanci sedmi gólů ve dvanácti zápasech.

Poprvé v kvalifikaci zvítězil Kypr. Na Faerských ostrovech ukořistil tři body, přestože na konci prvního poločasu přišel o vyloučeného Lufterise. Oba góly dal Michalis Konstantinu, legionář z řeckého Olympiakosu Pireus.

1. skupina:
Konstanta: Rumunsko - Andorra 2:0 (2:0)
Branky: 21. a 41. Mutu. Rozhodčí: Jakov (Izr.). Diváci: 5000.
Rumunsko: Lobont - Contra, Chivu, Tamas, Rat (79. Pascovici) - Dica, Petre, D. Munteanu (46. Tararache) - Mutu, Niculescu, Cocis. Trenér: Piturca.
Andorra: Koldo - I. Lima, Sivera, Escura, Sonejee - Pujol, Ayala, Bernaus (46. Clemente, 89. G. Garcia) - Silva, Riera (79. Moreno), A. Rodriguez. Trenér: Rodrigo.
Skopje: Makedonie - Finsko 0:3 (0:2)
Branky: 7. a 45. Eremenko, 87. Roiha. Rozhodčí: Messias (Angl.). Diváci: 7000.
Makedonie: Madzovski - Sedlovski, Petrov, Vasovski, Šumulikoski - G. Popov, Novevski, A. Mitreski, Maznov - Nuchiju, Panděv. Trenér: Santrač.
Finsko: Jääskälainen - Heikkinen, Tihinen, Hyypiä, Pasanen - Tainio, Kallio, Lagerblom, Eremenko - Forssell, S. Kuqi. Trenér: Heliskoski.
2. skupina:
Almaty: Kazachstán - Gruzie 1:2 (1:0)
Branky: 20. Kenžechanov - 51. a 84. Demetradze. Rozhodčí: Stredák (SR). Diváci: 9000.
3. skupina:
Vadúz: Lichtenštejnsko - Slovensko 0:0
Rozhodčí: Layec (Fr.). Diváci: 1500.
Lichtenštejnsko: Jehle - Telser, Martin Stocklasa, Wolfinger, Michael Stocklasa - Vogt, R. Büchel, Ritzberger, Rohrer - T. Beck, R. Beck. Trenér: Andermatt.
Slovensko: Čontofalský - Zabavník, Kratochvíl, Had - Kisel, Hlinka (46. Leitner), Karhan, Greško (56. Slovák), Mintál - Jakubko (46. Sninský), Vittek. Trenér: Galis.
Riga: Lotyšsko - Rusko 1:1 (1:1)
Branky: 6. Astafjevs - 26. Aršavin. Rozhodčí: Poll (Anglie). Diváci: 10.000.
4. skupina:
Tóftir: Faerské ostrovy - Kypr 0:3 (0:1)
Branky: 39. a 86. z pen. M. Konstantinu, 90. Asimakis. Rozhodčí: Johannesson (Švéd.). ČK: 45. Lufteris (Kypr). Diváci: 2000.