Van Nistelrooij upevnil Nizozemcům vedení v "české" skupině

Nizozemští fotbalisté využili prohry českých reprezentantů a svůj náskok před nimi v čele první kvalifikační skupiny pro mistrovství světa zvýšili už na čtyři body. Ještě větší radost mají fanoušci na Ukrajině, neboť jejich tým jako první z Evropy postoupil na šampionát, a to vůbec poprvé v historii.

Nizozemci dnes v Jerevanu dlouho nemohli najít klíč k arménské obraně, ale v 64. minutě jim Van Nistelrooij svým pátým gólem přece jen zajistil výhru. Ta znamená, že svěřencům trenéra Karla Brücknera už na prvenství ve skupině nemusí stačit, ani když "tulipány" 8. října v Praze porazí. Navíc jsou teď až třetí za Rumuny, kteří však mají odehráno o dva zápasy víc.

Fotbalisté Andorry v "české" skupině ukořistili už pátý bod. Ke čtyřem ze zápasů s Makedonií doma přidali bezbrankovou remízu s Finskem. Nový trenér Seveřanů Jyrki Heliskoski, který v létě vystřídal Muurinena, tak do mužstva žádné zlepšení nevnesl. Finové budou vůbec posledním soupeřem českého týmu.

Po truchlení přišla radost

Ukrajinci dnes nejprve truchlili a pak se radovali. V odpoledním utkání v Tbilisi totiž dvě minuty před koncem přišli o vítězství, které by je katapultovalo na světový šampionát bez ohledu na další výsledky. Jenže pak jim pomohla večerní remíza Turků s Dánskem. Hostům se povedlo v Istanbulu vyrovnat na 2:2 až ve druhé minutě nastaveného času. Ukrajince by mohli bodově dostihnout už jen Řekové, ale mají s nimi horší bilanci.

Italové, kteří vedou 5. skupinu, se museli ve Skotsku spokojit jen s remízou 1:1 a jejich náskok před Nory se smrskl na dva body. Místo zraněného Buffona se v Glasgowě mezi tyče postavil veterán Peruzzi. Byl to jeho první kvalifikační zápas od roku 1998 a už ve 13. minutě nedosáhl na hlavičku Millera. Až čtvrthodiny před koncem náhradník Grosso vyrovnal. Pro záložníka z Palerma to byl vůbec první gól v reprezentaci.

Angličany vysvobodil Joe Cole

Angličané ve Walesu čekali spolu se 70 tisíci diváků na gól až do 54. minuty. Vysvobodil je až Joe Cole z Chelsea, jehož střelu nešťastně tečoval obránce Gabbidon. Bez distancovaného Owena zůstal v útoku jen osamocený Rooney a hosté si moc šancí nevypracovali.

Trenér Sven Göran Eriksson v závěru trnul při nebezpečných centrech domácích, ale nakonec si připsal šesté kvalifikační vítězství za sebou. Už ve středu ho čeká na ostrovech další derby, tentokrát v Severním Irsku, které si dnes vylepšilo sebevědomí výhrou nad Ázerbájdžánem, vůbec první v kvalifikaci.

Skupinu dál vedou Poláci, kteří v Chorzówě porazili Rakousko 3:2. Maciej Žurawski sice nedal penaltu, ale vzápětí svou chybu napravil a pojistil tři body třetím gólem. Ten se nakonec ukázal jako velmi důležitý, protože Linz podruhé snížil.

Rusové začali lehkomyslně

Rusové v Moskvě proti trpaslíkovi z Lichtenštejnska začali lehkomyslně a Ignaševič už ve čtvrté minutě zahodil penaltu. Úlohu favorita však nakonec splnili a po výhře 2:0 dostihli na druhém místě třetí skupiny Slováky. Hrdinou zápasu byl Petrželův svěřenec z Petrohradu a král ligových střelců Alexandr Keržakov, který dal obě branky. Na podzim jeho gól pomohl k těsně výhře ve Vadúzu, proti jinému soupeři se však v kvalifikaci ještě netrefil.

Lotyšům se prakticky rozplynula šance, že by si po loňském mistrovství Evropy zahráli i na světovém šampionátu. S pobaltskými sousedy v Estonsku prohráli vůbec poprvé od vyhlášení samostatnosti a od postupu do baráže je dělí čtyřbodová propast.

Švédové porazili v osmé skupině doma Bulharsko 3:0, stejně jako v březnu v Sofii, ale branky začaly ve Stockholmu padat, až když hosté přišli o vyloučeného Georgieva. Spolu s ním musel do šatny také temperamentní trenér Stoičkov, který vehementně protestoval. I tentokrát otevřel skóre Fredrik Ljungberg z Arsenalu, který je se sedmi trefami nejlepším střelcem Švédů. Ale Chorvati díky Boškovi Balabanovi otočili zápas na Islandu a udrželi si vedení.

Francouzi konečně vyhráli

Francouzi po čtyřech kvalifikačních remízách za sebou konečně vyhráli. V zápase s Faerskými ostrovy, který řídil český sudí Jaroslav Jára, dal dva góly Cissé, třetí byl vlastní. Jestli však návrat trojice Zidane, Thuram, Makelele opravdu znamená vzestup formy, to ukáže až středeční zápas s Iry v Dublinu, v němž půjde o první místo ve čtvrté skupině.

Izraelci uhráli ve Švýcarsku už šestou remízu z osmi zápasů. Dál zůstávají bez porážky a udržují si naději na první účast na MS od roku 1970. Švýcaři začali v Basileji lépe a král střelců francouzské ligy Alexander Frei z Rennes jim už v páté minutě zajistil vedení. Ale Keisi brzy vyrovnal a pak už se skóre nezměnilo.

Srbové porazili Litvu 2:0 a zůstávají jediným evropským týmem, který ještě v kvalifikaci nedostal ani jediný gól.

1. skupina:
Konstanca: Rumunsko - Česká republika 2:0 (1:0)
Branky: 28. a 58. Mutu. Rozhodčí: Hauge - Holvik, Borgan (všichni Nor.). ŽK: Badoi, Chivu, O. Petre. Diváci: 18.500.
Rumunsko: Lobont - Contra, Tamas, Chivu, Rat - F. Petre (53. Badoi), Cocis, O. Petre, D. Munteanu (70. Codrea) - Mazilu, Mutu (90. Bucur). Trenér: Piturca.
ČR: Čech - Grygera, Bolf (59. Sivok), Ujfaluši, Jankulovski (14. Pospěch) - Poborský, Polák, Heinz (75. Jun), Šmicer - Koller, Baroš. Trenér: Brückner.
Andorra la Vella: Andorra - Finsko 0:0
Rozhodčí: Ver Eecke (Belg.). Diváci: 1000.
Andorra: Koldo - Escura, I. Lima, T. Lima, Sivera - Sonejee, Ruíz, Jimenez, Pujol (84. G. Garcia), Julian Sánchez - Moreno (73. Riera). Trenér: Rodrigo.
Finsko: Kaven - Hyypiä, Saarinen, Tihinen, Kuivasto - Kopteff (46. Lagerblom), Tainio, Kallio, Eremenko (64. Riihilahti, 75. Sjölund) - Forssell, S. Kuqi. Trenér: Heliskoski.
Jerevan: Arménie - Nizozemsko 0:1 (0:0)
Branka: 64. Van Nistelooij. Rozhodčí: Dougal (Skot.). Diváci: 4000.
Arménie: Berezovskij - Hovsepjan, Dochojan, Arzumanjan, Tadevosjan - Chačatrjan, Ch. Aleksanjan, Mkrtčjan, Melkonjan (84. V. Aleksanjan) - Manučarjan (17. Ara Hakobjan), Aram Hakobjan (80. Voskanjan). Trenér: Wisman.
Nizozemsko: Van der Sar - Kromkamp (63. Hesselink), Boulahrouz, Opdam, Van Bronckhorst - Landzaat (51. Sneijder), Maduro, Cocu - Kuijt, Van Nistelrooij, Van Persie (75. Van der Vaart). Trenér: Van Basten.
Tbilisi: Gruzie - Ukrajina 1:1 (0:1)
Branky: 89. Gachokidze - 42. Rotan. Rozhodčí: Ovrebo (Nor.). Bez diváků.
Tirana: Albánie - Kazachstán 2:1 (0:0)
Branky: 54. Myrtaj, 56. Bogdani - 63. Nizovcev. Rozhodčí: Slupik (Pol.). Bez diváků.
Istanbul: Turecko - Dánsko 2:2 (0:1)
Branky: 48. Okan, 81. Metin - 41. Jensen, 90+2. S. Larsen. Rozhodčí: Mejuto (Šp.). Diváci: 30.000.
Tallinn: Estonsko - Lotyšsko 2:1 (1:0)
Branky: 11. Oper, 71. Smirnov - 90. Laizans. Rozhodčí: Mallenco (Šp.). Diváci: 3000.
Moskva: Rusko - Lichtenštejnsko 2:0 (1:0)
Branky: 27. a 65. Keržakov. Rozhodčí: Hyytiä (Fin.). Diváci: 12.000.
Faro: Portugalsko - Lucembursko 6:0 (3:0)
Branky: 38. a 57. Pauleta, 80. a 84. Simao, 23. Andrade, 30. Carvalho. Rozhodčí: Van Egmond (Niz.). Diváci: 25.000.
Basilej: Švýcarsko - Izrael 1:1 (1:1)
Branky: 5. Frei - 20. Keisi. Rozhodčí: Rosetti (It.). Diváci: 32.000.
Lens: Francie - Faerské ostrovy 3:0 (2:0)
Branky: 13. a 75. Cissé, 18. vlastní Olsen. Rozhodčí: Jára (ČR). Diváci: 40.000.