Brazilci si zajistili postup na fotbalové MS

SAO PAULO

Fotbalisté Brazílie si zajistili postup na mistrovství světa v Německu. V dnešním kvalifikačním zápase jihoamerické zóny CONMEBOL obhájci titulu rozstříleli na domácím trávníku Chile 5:0 a připojili se k Argentincům, kteří už postup z této oblasti slavili dříve.

Kanárci o vítězství rozhodli už během úvodních třiceti minut. V nich se postupně trefili Juan, Robinho a dvakrát Adriano. Na konečných 5:0 pak skóre upravil v 90. minutě znovu Adriano. Brazilci tak zůstávají jediným celkem, který dosud na žádném mistrovství světa nechyběl.

Sobotními výhrami se postupu přiblížili fotbalisté Paraguaye a Ekvádoru. Paraguay na domácím trávníku porazila Argentinu 1:0 a přivodila jí první prohru po jedenácti zápasech. Jediný gól utkání vstřelil již v patnácté minutě Roque Santa Cruz z Bayernu Mnichov a hosté přišli již deset minut po přestávce o vyloučeného Garbriela Heinzeho z Manchesteru United.

Paraguayci se díky výhře posunuli v tabulce na čtvrté místo, jež jako poslední zaručuje přímý postup na šampionát. Pátý tým bude hrát baráž s nejlepším mužstvem z Oceánie, jímž bude takřka jistě Austrálie.

Ještě o bod lépe než Paraguay je na tom třetí Ekvádor, jenž se přiblížil možnosti zopakovat svou účast z MS v Asii díky výhře 2:1 v Bolívii. Nejhorší tým desetičlenné skupiny sice dokázal favorita potrápit, na dvě trefy Agustina Delgada však odpověděl jen jednou.

Ve třetím sobotním duelu porazila Venezuela 4:1 Peru, její šance na postup jsou pouze v oblasti teorie.

Uruguayci zvýšili své šance na postup

Fotbalisté Uruguaye v nedělním zápase kvalifikace o postup na mistrovství světa porazili Kolumbii 3:2 a zvýšili své šance na postup na šampionát do Německa. V tabulce skupiny jihoamerické zóny CONMEBOL se s jednobodovým náskokem před Kolumbií a Chile usadili na páté příčce, jež zajišťuje postup do baráže s nejlepším týmem oceánské zóny, kterým bude zřejmě Austrálie.

Uruguayi zařídil vítězství hattrick útočníka Marcela Zalayety. Spoluhráč Pavla Nedvěda z Juventusu Turín ve 43. a 51. minutě dostal domácí do dvoubrankového vedení, a když hosté vyrovnali, pět minut před koncem vstřelil vítězný gól.

Brazílie - Chile 5:0 (4:0)
Branky: 27., 29. a 90. Adriano, 11. Juan, 22. Robinho. Diváci: 40.000.
Venezuela - Peru 4:1 (1:0)
Branky: 73. a 80. Torrealba, 17. Maldonado, 68. Arango - 63. Farfan. ČK: 90. La Rosa (Peru). Diváci: 30.000.
Paraguay - Argentina 1:0 (1:0)
Branka: 15. Santa Cruz. ČK: 55. Heinze (Arg.). Diváci: 35.000.
Bolívie - Ekvádor 1:2 (1:1)
Branky: 41. Vaca - 7. a 49. Delgado. Diváci: 20.000.
Uruguay - Kolumbie 3:2 (1:0)
Branky: 43., 51. a 85. Zalayeta - 79. Soto, 81. Angel. Diváci: 50000.