Z Afriky míří na fotbalové mistrovství světa čtyři nováčci

Čtyři afričtí nováčci se představí příští rok na fotbalovém mistrovství světa v Německu. Po sobotních závěrečných zápasech kontinentální kvalifikace slaví postup nečekaně hráči Angoly, Toga, Ghany a Pobřeží slonoviny. Zbývající páté místo zabralo Tunisko, jemuž v přímém duelu o prvenství v páté skupině stačila remíza s Marokem.

Reprezentace Nigérie, Kamerunu, či Senegalu, které si již získaly na mezinárodní scéně renomé, obsadily ve skupinách druhá místa a nepostoupily. Další vícenásobní účastníci MS a pořadatelé dalšího šampionátu v roce 2010 Jihoafričané skončili dokonce až třetí.

Nejvyrovnanější byl boj ve čtvrté skupině, v níž si postup zajistila Angola díky výhře 1:0 ve Rwandě, kterou zařídil přesnou hlavičkou v závěru kapitán Akwa. Nigérii tak nepomohlo ani vysoké vítězství 5:1 nad Zimbabwe, k němuž přispěl dvěma góly útočník Interu Milán Obafemi Martins. Oba týmy získaly shodně 21 bodů, o prvenství Angoly rozhodla lepší bilance ve vzájemných zápasech. V prvním utkání Angola vyhrála 1:0, druhý skončil remízou.

Naopak s největší rezervou prošla na šampionát Ghana. Čtyřnásobní mistři Afriky vedení srbským koučem Radomirem Dujkovičem potvrdili postup vítězstvím 4:0 na Kapverdských ostrovech a vyhráli druhou skupinu s náskokem pěti bodů.

Nepřemožitelní lvi z Kamerunu nepostupují

Po obrovském dramatu se kvalifikoval do Německa tým Pobřeží slonoviny. V Súdánu sice zvítězil 3:1 také zásluhou dvou branek útočníka Lensu Dindaneho, ale to by mu samo o sobě nestačilo, neboť ve třetí skupině ztrácel před posledním kolem bod na Kamerun. "Nepřemožitelní lvi" však v utkání s Egyptem nejprve deset minut před koncem ztratili vedení 1:0 a v páté minutě nastavení neproměnili penaltu, čímž přišli o start v Německu. Neúspěšným exekutorem byl obránce Inter Milán Pierre Womé.

Napínavý boj se odehrál také v první skupině, kde Togo dvakrát prohrávalo v Kongu, ale nakonec vydřelo vítězství 3:2, jímž si udrželo vedoucí příčku. Senegalu tak nebyla nic platná jasná výhra 3:0 nad Mali, o kterou se góly postarali evropští legionáři Camara a Bouba Diop. Senzační čtvrtfinalista minulého šampionátu tak bude příští rok mezi elitou chybět.

Tunisko poslal na MS nešťastně Maročan Karkúrí, který si dvacet minut před koncem dal vlastní gól. Zpátky už se potřebné vedení marockým fotbalistům nepodařilo získat a remíza 2:2 stačila bohatě soupeři.