Češi se přes Nory odrazili ke stříbru na ME 1996

Příjemné vzpomínky mají čeští fotbalisté na jediné dva vzájemné duely s Norskem v kvalifikaci ME 1996. Po remíze 1:1 v Oslu totiž svěřenci trenéra Dušana Uhrina v domácí odvetě zvítězili 2:0 a výrazně se přiblížili k postupu na Euro. Tam se nakonec kvalifikovali z prvního místa a v Anglii získali stříbrné medaile. Dlouho suverénní Norové naopak neudrželi ani druhou příčku, zajišťující aspoň účast v baráži.

V polovině srpna 1995 odjížděla česká reprezentace do Norska s odhodláním, zároveň však s respektem. V jednom z klíčových utkání kvalifikace ji totiž čekalo druhé mužstvo světového žebříčku FIFA. Po necelé půlhodině hry se také domácí tým díky trefě Henninga Berga ujal vedení, pět minut před koncem srovnal na konečných 1:1 přesně hlavičkující Jan Suchopárek.

"Bylo to dramatické utkání se šancemi na obou stranách. Nepřijeli jsme do Norska jen pro bod, i přes nepříznivý vývoj jsme hráli na vítězství. Remíza je spravedlivá, škoda nevyužité šance Samce v poslední minutě," řekl po utkání trenér Uhrin, jenž byl s nerozhodným výsledkem mnohem spokojenější než jeho norský protějšek Egil Olsen.

Hold trenéru Ježkovi

Před pražskou odvetou vzdala zaplněná Letná poslední hold zesnulé trenérské legendě Václavu Ježkovi a krátce poté vybuchla nadšením, když Tomáš Skuhravý otevřel skóre proměněnou penaltou. Nory to však nezlomilo a dlouho měli více ze hry, definitivní pojistku přinesl Čechům až gól střídajícího Radka Druláka tři minuty před závěrečným hvizdem.

Po utkání byla na českých hráčích znát kromě radosti i velká únava. "Norové bránili výborně, nejlépe, co jsem kdy zažil. V útoku jsme se těžko prosazovali, ale naštěstí jsme dali druhý gól, i když až v závěru," shrnul své dojmy i za ostatní brankář Petr Kouba.

Jediným pamětníkem, který se může těšit na opakování deset let starého dvojutkání, je Karel Poborský. Nejzkušenější hráč českého výběru v obou dvou zápasech s houževnatými Nory jen střídal. V pražském duelu si premiérový start v reprezentaci odbyl momentálně zraněný Vratislav Lokvenc.

Zlepšení na sklonku století

Kromě několika úspěchů na amatérském poli v čele s bronzem z OH 1936 hráli Norové ve fotbalovém světě dlouho jen druhé housle, přestože jejich svaz (Norges Fotballforbund) byl založen již v roce 1902. Velké starosti neměli se Seveřany ani českoslovenští fotbalisté, kteří si ze čtyř zápasů připsali čtyři výhry.

Radikální zlepšení přišlo až na sklonku 20. století, kdy se Norsko dvakrát za sebou probojovalo na MS a hráči jako Rune Bratseth, Tore Andre Flo či Ole Gunnar Solskjaer patřili mezi opory předních evropských klubů. Norové si zahráli i na ME 2000, od té doby na velké akci chyběli.

Přehled vzájemných zápasů ČR - Norsko (bilance 2 1 1 0 3:1):
1995, Norsko - ČR 1:1 (Oslo, kvalifikace ME), 1995, ČR - Norsko 2:0 (Praha, kvalifikace ME).