Ghanští fotbalisté porazili na závěr přípravy Koreu

Fotbalisté Ghany se dostávají před startem mistrovství světa do formy, v neděli v Edinburghu porazili po vydařeném výkonu 3:1 Koreu. Druhý soupeř českého týmu v základní skupině, jenž prožije v Německu premiéru na velkém turnaji, si tak připsal druhou výhru za sebou poté, co v pondělí zvítězil 4:1 nad Jamajkou. Korejci naopak v přípravě utrpěli první porážku.

Fotbalisté Ghany se dostávají před startem mistrovství světa do formy, dnes v Edinburghu porazili po vydařeném výkonu 3:1 Koreu. Druhý soupeř českého týmu v základní skupině, jenž prožije v Německu premiéru na velkém turnaji, si tak připsal druhou výhru za sebou poté, co v pondělí zvítězil 4:1 nad Jamajkou. Korejci naopak v přípravě utrpěli první porážku.

Skóre zápasu otevřel deset minut před přestávkou z penalty Asamoah Gyan, bratr bývalého libereckého fotbalisty Baffoura Gyana. Brzy po začátku druhého poločasu sice I Ul-jong překvapil střídajícího gólmana Kingstona střelou z třiceti metrů a vyrovnal, čtvrt hodiny nato však Sulley Muntari vrátil "Černým hvězdám" znovu vedení hlavou po ukázkovém centru Michaela Essiena. Sama hvězda Chelsea poté přidala v 80. minutě další gól a stanovila konečné skóre.

Největší favorité MS Brazilci se s tréninkovým táborem ve Švýcarsku rozloučili výhrou 4:0 proti Novému Zélandu. Hned po zápase se vydali letecky do Německa, kde v úterý 13. června s Chorvatskem zahájí pouť za obhajobou.

Gólový účet uzavřel Juninho

Převahu Jihoameričanů gólově potvrdil až dvě minuty před přestávkou Ronaldo, jenž ve svém 99. zápase za reprezentaci po přihrávce od Kaká otevřel skóre střelou ze vzdálenosti značky pokutového kopu. Poté ho vystřídal spoluhráč z Realu Madrid Robinho.

Po pauze zvýšil vedení levačkou Adriano a na další branky si přes třicet tisíc diváků na vyprodaném stadionu v Ženevě muselo počkat až do závěru. V 86. minutě skóroval z rychlého protiútoku Kaká a ve druhé minutě nastavení stanovil konečný výsledek střídající Juninho.

Nizozemským fotbalistům se generálka před mistrovstvím světa příliš nepovedla. S dalším účastníkem šampionátu Austrálií remizovali 1:1 a přišli o letošní vítěznou sérii čítající tři utkání. Zápas poznamenala tvrdá hra Australanů v druhém poločase, kdy kvůli utrpěným zraněním museli hřiště opustit Wesley Sneijder a Giovanni van Bronckhorst.

Úvod duelu v Rotterdamu přitom vlil 49 tisícům fanoušků na stadionu optimismus do žil. Už v 10. minutě otevřel skóre Ruud van Nistelrooij, jenž zaznamenal 27. reprezentační gól. Australané, vedení bývalým koučem nizozemské reprezentace Guusem Hiddinkem, vyrovnali záhy po přestávce. Mark Viduka sice napálil z penalty břevno, ale dorážející Tim Cahill mířil zblízka přesně. Zápas nedohrál Luke Wilkshire, jenž po tvrdém zákroku na Van Bronckhorsta viděl červenou kartu.

Výsledky:
Düsseldorf: Japonsko - Malta 1:0 (1:0)
Branka: 2. Tamada. Diváci: 10.802.
Evry-Bondoufle: Pobřeží slonoviny - Slovinsko 3:0 (2:0)
Branky: 35. a 36. Drogba, 70. Akalé.
Rotterdam: Nizozemsko - Austrálie 1:1 (1:0)
Branky: 10. Van Nistelrooij - 54. Cahill. ČK: 61. Wilkshire (Austrálie). Diváci: 49.000.
Edinburgh: Ghana - Korea 3:1 (1:0)
Branky: 35. Gyan z pen., 62. Muntari, 80. Essien - 49. I Ul-jong.
Sestava Ghany: Adjei (46. Kingston) - Gyan, Kuffour, Mensah - Essien, Appiah, Muntari, Mohammed - Amoah (82. Pimpong), Quaye, Addo.
Ženeva: Brazílie - Nový Zéland 4:0 (1:0)
Branky: 43. Ronaldo, 51. Adriano, 86. Kaká, 90.+2 Juninho. Diváci: 30.502.