Nedvěd: V kompletní sestavě budeme ještě silnější

5. června 2006 08:44

Spokojený s vystoupením českého týmu v posledním přípravném zápase před světovým šampionátem v Německu byl záložník Pavel Nedvěd. "Předvedli jsme dobrý výkon, ve hře bylo hodně pohybu. Zejména první poločas měl z naší strany vynikající parametry," hodnotil Nedvěd střetnutí s Trinidadem a Tobagem.

 

PRÁVO/Michaela Říhová

Jak hodnotíte poslední přípravné utkání české reprezentace před odjezdem na mistrovství světa?
Myslím, že se generálka povedla. Předvedli jsme dobrý výkon, ve hře bylo hodně pohybu. Zejména první poločas měl z naší strany vynikající parametry. Na druhou stranu těžko ze zápasu něco vyvozovat, protože Amerika na úvod šampionátu bude hrát něco úplně jiného.

Je tedy výběr USA o hodně kvalitnější a lepší než Trinidad a Tobago?
Budou tak desetkrát silnější. Ztoho, co jsme viděli na videu, půjde o úplně jiného soupeře. Zápas s Trinidadem prostě nemůžeme brát v potaz, přestože jde o účastníka mistrovství světa. Naše skupina je daleko těžší než tým, s nímž jsme se v poslední přípravě střetli.

Trenér už předem avizoval, že se budete bez ohledu na soupeře snažit uplatnit hru, s níž chcete vyrukovat na USA. Naplnilo se to?
Určitě. Spíše než na vítězství jsme chtěli hrát dobře. To se myslím povedlo. Bylo vidět, že jsme od zápasu s Kostarikou udělali pokrok. Ve hře byla větší rychlost, kombinace byly dobré. Hra byla celkem solidní, i když se určitě můžeme zlepšit. Navíc nám chybějí ještě dva důležití hráči. Až budeme kompletní, budeme ještě silnější.

První poločas jste odehráli ve velkém stylu. Byli jste tak nažhavení?
Chtěli jsme vzít zápas jako generálku se vším všudy. Bylo jedno, jaký tým proti nám stojí. Šlo o účastníka mistrovství světa a naším cílem bylo hrát dobře. Nemohli jsme nic podcenit.

Je hodně nepříjemné, že už v druhém zápase v řadě museli jen na tribuně zůstat Rosický a Galásek?
To se mi moc nelíbí. Tomáš Rosický vlastně v Seefeldu ani tady pořádně netrénoval. To není dobré pro něj ani pro nás. Nemohli jsme se společně připravovat a nastoupit alespoň k jednomu zápasu. A také Galásek by byl v naší hře určitě znát. Ale je dobře, že máme kluky, kteří jsou připraveni zaskočit. Plašil i Polák jsou výborní hráči. Musíte mít někoho, kdo má kvalitu. Oni ji mají.

V posledním přípravném utkání jste přebral úlohu Tomáše Rosického...
Nic jsem nepřebíral. Hrál jsem, co hraji vždycky a na co jsem zvyklý. Snažil jsem se plnit úkoly, které mi dal trenér. Myslím, že to bylo v pořádku.

Fanoušky jste potěšil parádním gólem. Vzpomínáte si na ten předchozí reprezentační?
Ne. Dlouho jsem totiž v týmu nebyl. Přijel jsem až na baráž. Proti Trinidadu však nebylo rozhodující, jestli se trefím, ale předvést, jak umíme hrát. Navíc nebylo těžké dát gól. Honza Polák vybojoval míč, ten putoval přes Baroše k Honzovi Kollerovi, který mi to sklepnul dozadu. Stačilo balón jen trefit. Byl jsem na prostředku branky.

Skóroval jste po čtrnácti zápasech střeleckého půstu. Téměř po třech letech. Naposledy jste se trefil v kvalifikaci o portugalské ME v Bělorusku. Chyběly vám reprezentační trefy?
Ne. Góly mi nikdy nechybí. Já si chci hlavně dobře zahrát. Proti Trinidadu se to stalo.

Souboj s Trinidadem sledovalo přes patnáct tisíc diváků. Přitom v pátek bylo prodáno jen pět tisíc lístků. Věřil jste, že se nakonec stadión tak zaplní?
Myslel jsem, že nebude jediné volné místo. Ale jsme v Čechách, a tak si o tom můžeme nechat jen zdát. Počasí bylo dobré, soupeř kvalitní. Nevím, co lidé chtěli. Jsem z toho docela zklamaný. Na Němce chodí čtyřicet tisíc lidí na trénink. Na nás patnáct tisíc na zápas s účastníkem mistrovství světa.

Věříte, že nadšení a euforie mezi fanoušky přijde se startem šampionátu?
Euforie už měla být. Jakýkoli zápas národního celku je oslava, svátek. Když jim tohle nestačí, tak nevím.

Do prvního zápasu s USA už žádné přípravné utkání nesehrajete. Nakolik procent je národní tým připravený?
Celkem to jde. Je třeba ale ještě něco zlepšit, protože Američané budou určitě lepší než Trinidad. A ten zápas bude klíčový. Bude to hodně těsné.

Přípravná utkání jste zvládli bez zakolísání a neinkasovali jediný gól. Budou vás teď soupeři brát ještě vážněji?
Možná jo. Vítězství ve všech přátelských zápasech se mi moc nelíbí. Jsem radši, když to moc nejde, a pak na mistrovství světa se výsledky otočí.

Cítíte s blížícím se startem šampionátu napětí?
Ještě ne. Zbývá skoro deset dnů do našeho zápasu. Na nervozitu je čas. Teď půjde o to, dobře odpočívat.

Máte dva dny volna, jak je prožijete?
Máme jeden volný. Druhý jste nám zničili vy (pokyvuje hlavou směrem k novinářům). Moc spokojení nejsme. Bereme to jako povinnost a na vyhlášení ankety Zlatý míč přijdeme. Anketa v našem volnu, to myslím není moc dobré. Nikdo nebyl spokojený. Ale jak jsem řekl, bereme to jako povinnost a budeme tam všichni.

Radek Malina, Sport.cz, Právo

Časová osa: MS 2006