Rubriky:

MS 2006

Angola na úvod čelí kolonizátorovi

11. června 2006 12:19 - PRAHA

Zajímavou premiéru na mistrovství světa přichystal los fotbalistům Angoly. V Kolíně nad Rýnem je čeká v neděli Portugalsko, od něhož se jako bývalá kolonie osamostatnila chudá africká země po 400 letech až v roce 1975. Úřadující vicemistři Evropy jsou proti Angole jasným favoritem.

"Je to opravdu neobyčejný zápas," citovala ČTK útočníka Angoly Loveho. Jeho zemi po osamostatnění devastovala dalších 27 let občanská válka a stát se teprve čtyři roky z toho vzpamatovává. Tři čtvrtiny obyvatel žijí pod hranicí chudoby a průměrná délka života je jen 44,6 roku.

Fotbalisté vědí, že mohou zemi přinést radost a povzbuzení, pokud Portugalsko zdolají. "Chceme ukázat, že Angola není jen občanská válka a násilí," prohlásil kapitán Akwá a jeho spoluhráč z útoku Love doplnil: "V celé Angole se všichni těší na tento zápas. Myslím, že ho budou sledovat úplně všichni," podotkl Love. Jelikož se hraje až od 21 h v neděli, může si duel vychutnat celá čtrnáctimiliónová země.

Příkladem Senegal

Angola si chce vzít příklad od další západoafrické země, Senegalu, který před čtyřmi roky na šampionátu v úvodním utkání porazil úřadující mistry světa z Francie. "Skvěle začali a došli až do čtvrtfinále," připomněl obránce Marco Abreu.

Portugalci neprohráli už 14 zápasů za sebou, ale mají z outsidera respekt. "Nesmíme si myslet, že máme duel dopředu vyhraný," upozornil špílmachr Deco z Barcelony.

V Kolíně se odehraje třetí vzájemné utkání, v obou předešlých vyhrálo Portugalsko, ale druhý duel před pěti lety skončil dost neobvykle: musel být za stavu 5:1 pro domácí Portugalce v 68. minutě ukončen, neboť Angolanům zbylo na trávníku kvůli čtyřem vyloučením a jednomu zranění šest hráčů. "Tehdy byl soupeř moc agresívní. Teď už se asi nic podobného nestane," dodal portugalský záložník Fernando Meira.

Mexičané, kteří hrají druhý nedělní zápas skupiny D s Íránem, nepřijdou o gólmana Oswalda Sáncheze. Ten sice odjel domů na pohřeb otce, jenž zemřel na infarkt, ale stihne se vrátit včas.

Právo

Zrušit


Časová osa: MS 2006

Filtr článků - MS 2006