Rubriky:

MS 2006

Francouze rozzlobil neuznaný gól, chtějí zavést video

19. června 2006 11:27 - LIPSKO

Fotbalisté Francie se zlobí na rozhodčího, že jim v utkání s Koreou neuznal regulérní gól. Oficiální protest sice nepodali, ale jsou přesvědčeni, že to byl klíčový moment zápasu. A trenér Raymond Domenech se připojil k dlouhému zástupu těch, kdo požadují, aby v podobných případech měli rozhodčí k dispozici video.

Když v 32. minutě nedělního utkání v Lipsku hlavičkoval Patrick Vieira, v televizním záznamu to vypadalo, že korejský brankář vyrazil míč až za brankovou čarou. Mexický sudí Benito Archunida však nechal pokračovat ve hře a Francouzi jsou přesvědčeni, že je tím připravil o vítězství.

"Nedali jsme jeden gól, ale dva. Problém je, že ten druhý neplatil," prohlásil na tiskové konferenci Domenech a dodal, že nebýt chyby rozhodčích, zápas by určitě dopadl jinak. "V těch okamžicích jsme je měli pod tlakem a druhý gól by to potvrdil. Byl to klíčový okamžik," řekl trenér.

Ještě víc se do arbitra pustil útočník Thierry Henry. "Rozhodčí tady jsou hodně rychlí, když jde o to vytáhnout nějakou zbytečnou kartu. Ale když mají udělat nějaké zásadní rozhodnutí, tak nic nevidí. Proti Švýcarsku jsme měli kopat jasnou penaltu, teď jsme dali jasný gól," postěžoval si útočník Arsenalu. Sudí tak nepřímo kritizoval nejen za sporné výroky, ale i za karty, které z dalšího utkání vyřadily Zidana i Abidala.

Vieira přijal údajnou křivdu v klidu a ztrátu bodů na ni nesváděl. "Míč byl za čárou, ale co s tím naděláme? Můžeme vinit jen sami sebe, měli jsme dost šancí, abychom náskok zvýšili," řekl Vieira.

Henry: Situace je jiná než v roce 2002

Na sporný okamžik se novináři ptali i trenéra Korejců. Dick Advocaat se na chvíli odmlčel a pak odpověděl replikou, která je v podobných situacích obvyklá. "Vieirova šance? To nemohl být gól, když výsledek je 1:1."

Domenech prohlásil, že výprava nebude oficiálně protestovat. "Ale trváme na tom, aby FIFA v takových případech umožnila využít videozáznam. Bohužel, nám už to nepomůže," dodal trenér. Situaci svého týmu však nepovažuje za ztracenou. "Stále máme před sebou jeden zápas a v našich silách je ho vyhrát," řekl s myšlenkami na Togo.

Také Henry odmítá srovnání s rokem 2002, kdy Francouzi balili kufry hned po základní skupině, aniž vstřelili jediný gól. "Tehdy jsme vůbec nic nevytvořili. Tady je to úplně jiné. Daří se nám kombinace a rozhodně se nechystáme končit," prohlásil Henry, který dal v neděli svůj 34. gól v reprezentaci.

K Platiniho rekordu mu jich schází už jen sedm a ve svých 28 letech má reálnou šanci někdejší idol překonat. Zato kariéra Zinédina Zidana se pomalu uzavírá. Jestli Francouzi neporazí Togo, tak ho diváci v neděli v Lipsku viděli naposledy.

Majitel nejrůznějších trofejí si loučení určitě představuje jinak, ale teď už to moc neovlivní. K rozhodujícímu utkání ve skupině kvůli kartám nastoupit nemůže a po mistrovství světa definitivně skončí. Spoluhráči tak budou v pátek v Kolíně nad Rýnem bojovat i o to, aby Zidane alespoň ještě jednou oblékl modrý dres.

ČTK

Zrušit


Časová osa: MS 2006

Filtr článků - MS 2006