Rubriky:

MS 2006

Ta penalta byla snad špatný vtip, rozčilují se Australané

27. června 2006 13:50 - KAISERSLAUTERN

Australští fotbalisté cítili po vyřazení v osmifinále mistrovství světa s Itálií obrovskou křivdu. Penalta, z níž Totti zařídil v páté minutě nastavení italský postup, podle nich neměla být nařízena ani v nejmenším. Jenže proti výroku španělského arbitra Mediny Cantaleja, který odpískal dvanáct vteřin před koncem nastavení pokutový kop za to, že Grosso přepadl v šestnáctce přes dávno ležícího Neilla, byli bezmocní.

"Nemůžu tomu uvěřit. Jsem naštvaný. Všichni nám říkají, jak jsme tu hráli dobře a podobně. Ale my bychom měli mít právo hrát dál," řekl záložník Tim Cahill. Jeho spoluhráč Scott Chipperfield vyslovil domněnku, že rozhodčí pískají pod nátlakem toho, že outsidery nikdo na šampionátu nechce. "Potřebují velké týmy v semifinále a ve finále. Vždycky to tak je," řekl.

Hiddinkův asistent Lucas Arnold s ním souhlasil. "Jsme fotbalově malá země, která nedostává žádné výhody. Jen jsme si přáli, aby se tu s námi jednalo fér, ale nemyslím si, že by se tak v těch čtyřech zápasech stalo. Ta dnešní penalta? To byl vtip? Viděl jsem záznam v televizi...," uvedl. Podle Marka Viduky by v prodloužení, které bylo za dveřmi, Australané vyhráli.

Lippi: Má snad někdo nějaké pochybnosti?

Italský kouč Marcello Lippi ale obavy neměl, i když jeho tým hrál od 50. minuty bez přísně vyloučeného Materrazziho. "Nikdy jsem neměl strach, že budeme vyřazeni," řekl. O správnosti výroku rozhodčího v otázce penalty byl stoprocentně přesvědčen. "Na Grossa byly dva fauly. První ustál a pak přišel jasný druhý," vyložil Lippi. Pak se zamyslel a na dotaz dodal: "A proč se ptáte? Má snad někdo nějaké pochybnosti?"

Sbohem, krutý světe

Australané opouštěli dějiště šampionátu s vědomím, že se mohou na hřišti směle měřit s fotbalovými obry. V Německu se dočkali historicky prvního gólu, výhry i postupu ze skupiny, v níž trápili i Brazílii. Kvůli fotbalu vstávaly na jejich kontinentu časně milióny lidí. Tamní média se s kontroverzním vyřazením týmu jen těžko smiřovala. "Sbohem, krutý světe," napsal list Sydney Morning Herald. A ministerský předseda John Howard, velký fanoušek, ze státní návštěvy v Indonésii vzkázal: "Mám zlomené srdce."

Mnozí připomínají i smůlu v případě Kewellova zranění. Záložníka Liverpoolu vyřadila akutní forma dny a jeho spoluhráči už dopředu věděli, že jim nepomůže. "Trpí strašnými bolestmi. Nemůže ani chodit," řekl Chipperfield. Kewell, střelec postupového gólu do sítě Chorvatska, se na stadion dobelhal o berlích.

Hiddink to teď zkusí s Ruskem

Kouč Socceroos Guus Hiddink se tak od Italů nadál odplaty. Před čtyřmi lety je vyřadil v osmifinále a poražení si tehdy stěžovali na evidentní chyby rozhodčího, které je poškodily. Nyní se situace obrátila. "Ta penalta lze zpochybnit. Ale jinak jsem na svůj tým hrdý," uvedl nizozemský expert, který na minulých dvou světových šampionátech dovedl do semifinále pokaždé jiný tým. Nyní si od něj něco podobného slibují v Rusku, kam povedou příští kroky uznávaného světoběžníka.

Odplatu za Italy dokonal Totti, jehož kouč Lippi nečekaně vynechal ze základní sestavy a zařadil do ní Del Piera. Tottiho prý vyčerpal zápas proti českým fotbalistům, po zlomenině nohy není ještě v ideální kondici. V levé noze má pořád deset šroubů a kovovou destičku, která mu drží kosti pohromadě, tu pravou, s níž kope, má ale úplně zdravou.

Totti prý přemýšlel o tom, že zkusí penaltu "dloubnout", jako to udělal v rozstřelu v semifinále mistrovství Evropy proti Nizozemsku v roce 2000. "Všichni jsme se báli, že to zkusí," přiznal Lippi. Buffon se raději otočil zády. Totti ale nakonec zvolil prudkou střelu.

ČTK

Zrušit


Časová osa: MS 2006

Filtr článků - MS 2006