Portugalci historii nepřepsali, Francie je ve finále

Fotbalisté Francie se stali druhým finalistou mistrovství světa ve fotbale. Ve středečním semifinále Francouzi v Mnichově porazili Portugalsko 1:0, jediný gól vstřelil ve 33. minutě z pokutového kopu Zinédine Zidane. Portugalcům se nepodařilo změnit nepříznivou historickou bilanci, svého semifinálového soupeře neporazili už 31 let. V nedělním finále se Francouzi utkají s Itálií.

Pomsta za vyřazení krajanů se nepovedla brazilskému kouči Portugalska Luísi Felipu Scolarimu, který má na závěrečných turnajích skvostnou bilanci. Před čtyřmi lety dovedl Brazílii k titulu mistra světa, v 19 zápasech prohrál teprve potřetí. Scolari mohl v semifinále už počítat s Dekem a Costinhou, kteří měli ve čtvrtfinále disciplinární tresty za červené karty z osmifinále proti Nizozemsku.

Už ve 4. minutě dostal volný prostor Deco a křížnou střelou protáhl gólmana Francouze Barthéze. Dobíhajícího Pauletu odclonil vracející se obránce. Portugalci byli v úvodu aktivnější a zaměstnávali obranu soupeře.

Na druhé straně chyběl ve 14. minutě po centru Abidala Henrymu k zakončení krok. Oba týmy se snažily překonat soupeře hrou po křídlech s následnými centry před branku. Vyloženou šanci si ovšem ani jeden celek nevytvořil.

Po půl hodině si Henry zpracoval míč v pokutovém území, udělal kličku Carvalhovi, který jej při zákroku fauloval. Míč si postavil Zinédine Zidane a umístěnou střelou k pravé tyči poslal Francouze do vedení.

Figo nevyužil šanci k vyrovnání

Po změně stran se Portugalci tlačili do ofenzívy, ale většinou se jen pokoušeli vymodlit si u rozhodčího Elizondy odpískání zákroku soupeře. Pojistit vedení měli Francouzi, finální přihrávka nevyšla střelci gólu Zidanemu.

Vyrovnat mohl v 78. minutě Luis Figo. Po přímém kopu Cristiana Ronalda zaváhal gólman Barthéz, osamocený Figo ale hlavičkou netrefil branku. V nastavení se z dobré pozice netrefil ani Fernando Meira. V zoufalém závěrečném tlaku šel útočnit i gólman Ricardo, ale k vyrovnání jeho snaha nevedla.

Portugalci Francouze neporazili 31 let a nepříznivou statistiku nezlomili ani na MS v Německu. Po výhře 1:0 se do finále probojovali reprezentanti Francie, kteří se v neděli v Berlíně utkají o titul s Itálií.

Portugalsko - Francie 0:1 (0:1)
Branka: 33. Zidane z pen. Rozhodčí: Larrionda - Rial, Fandino (všichni Urug.). ŽK. Ricardo Carvalho - Saha. Diváci: 66 000 (vyprodáno).
Portugalsko: Ricardo - Miguel (62. P. Ferreira), Ricardo Carvalho, Meira, Nuno Valente - Figo, Costinha (75. Postiga), Maniche, Deco, C. Ronaldo - Pauleta (68. Simao). Trenér: Scolari.
Francie: Barthez - Sagnol, Thuram, Gallas, Abidal - Ribéry (72. Govou), Vieira, Zidane, Makelele, Malouda (69. Wiltord) - Henry (85. Saha). Trenér: Domenech.