Němci slavili po celé zemi své malé finále

9. července 2006 15:34 - STUTTGART

Berlín se sice teprve chystá na večerní finále fotbalového mistrovství světa, Němci ale už mají své malé finále za sebou. Zisk třetího místa na šampionátu, které domácí tým vybojoval v sobotu proti Portugalcům, se stal malým zadostiučiněním pro milióny německých fanoušků. Mužstvo hostitelské země nikdy nebylo oslavováno tak nadšeně a euforicky jako v těchto dnech.

Přešťastní fotbaloví příznivci ve Stuttgartu, kde se sobotní zápas konal, i v dalších německých městech slavili hluboko do noci. Všude jezdily kolony ovlajkovaných aut s radostným troubením, světlice a petardy nebraly konce. Stuttgartští vytrvalci před hotelem národního týmu se nakonec dočkali i fotbalistů a trenéra Jürgena Klinsmanna.

Zatímco ve Stuttgartu slavilo v ulicích na 100 000 fanoušků, v Berlíně se na největší fanouškovské míli v zemi shromáždil znovu zhruba milión lidí. Podle policie šlo o gigantický, nicméně klidný fotbalový svátek, který se obešel bez násilností.

Omdlévající fandové

V Lübecku zaplatil jeden z nadšených fanoušků, který v euforii skočil na kapotu jedoucího automobilu, za přílišnou odvahu zlomenou nohou. Rovněž bylo třeba ošetřit zhruba dvě desítky omdlévajících fandů, kteří psychicky nevydrželi situaci v davu před hotelem mužstva ve Stuttgartu. V Rottenburgu se zranilo 13 mladíků, když se neudrželi na traktoru, který při oslavné jízdě po zápase vjel příliš rychle do zatáčky.

V televizi sledovalo zápas 76 procent diváků, tedy 23,92 milionu lidí. A fotbalová party dnes pokračuje. Už před polednem se znovu statisíce příznivců shromáždily na fanouškovské míli v Berlíně, aby přivítaly národní tým, který přišel svým fanouškům poděkovat za podporu. Ulice 17. června, kde je prostranství pro fanoušky, se naposled proměnila v moře černo-červeno-zlatých vlajek; mnoho lidí přišlo v národním dresu, jak je to v posledních týdnech zvykem.

Národní hrdinové

"Zažili jsme čtyřtýdenní party, jaká v Německu ještě nebyla. Byli jste neuvěřitelní," zvolal dnes v Berlíně z pódia do fanouškovské míle viditelně dojatý trenér Klinsmann, který nyní udržuje národ v napětí: bude pokračovat, nebo se vrátí do Kalifornie? V každém případě už se politici strany Zelených vyslovili pro to, aby se Klinsmann stal čestným občanem Berlína, přestože pochází ze Stuttgartu.

Bronzový tým se na pódiu u Braniborské brány objevil v dresech s nápisy: Díky, Německo a Týmový duch 82 milionů. Oba veřejnoprávní televizní kanály ARD i ZDF přenášely jásot statisíců lidí, když národní hrdinové na pódium přicházeli. Němci jsou nadšení - ze svého třetího místa, z nově nalezeného pocitu patriotismu, z vydařeného mistrovství.

"Výsledek mých snů se dostavil. A náš tým má ještě na víc, mužstvo bylo velkolepé, překrásný závěr, vynikající šampionát německého týmu. I zvenčí se Německo jeví v novém světle. Publikum nám ukázalo, co to znamená správný patriotismus," neskrblil pochvalnými slovy prezident Horst Köhler. "Německo naplnilo slogan šampionátu 'Svět na návštěvě u přátel' životem," bilancovala úspěšný šampionát i kancléřka Angela Merkelová.

ČTK

Časová osa: MS 2006

Filtr článků - MS 2006