Pobřeží slonoviny podruhé za sebou postoupilo na fotbalové MS

Dvanáctým jistým účastníkem mistrovství světa v roce 2010 se stali fotbalisté Pobřeží slonoviny. Postup na červnový turnaj v JAR si zajistili sobotní remízou 1:1 na hřišti Malawi, kterou zařídil vyrovnávacím gólem kapitán a největší hvězda týmu Didier Drogba. Jeho celek se na světový šampionát probojoval podruhé po sobě.

Útočník fotbalistů Pobřeží SLonoviny Didier Drogba vystupuje na letišti v Blantyru.

Pobřeží slonoviny vyhrálo všechny čtyři předchozí kvalifikační zápasy, a tak mu k jistotě postupu v sobotu stačil i bod. Ten se však vzdálil v 63. minutě, kdy Ngwira poslal domácí do vedení. Jenže už za čtyři minuty srovnal Drogba. Přestože hosté poprvé v kvalifikaci nezískali všechny body, na jejich postupu to nic nezměnilo.

"Sloni" jsou tak třetím africkým celkem, který si s jistotou zahraje na šampionátu, který se poprvé v historii koná právě na africkém kontinentu. Již dříve postoupila Ghana, která se přidala k pořadatelské JAR. V sobotu jejich řady může rozšířit ještě Kamerun, pokud ve skupině A porazí Togo a Gabon zároveň prohraje s Marokem.

V sobotu jejich řady mohl rozšířit Kamerun, který sice ve skupině A vyhrál nad Togem 3:0, ale postup ještě slavit nemůže. Také Gabon totiž doma vyhrál, 3:1 nad Marokem, a udržel jednobodový odstup od vedoucího Kamerunu. Rozhodne se tak až v závěrečném kole, ve kterém Kamerun bude hrát v Maroku a Gabon v Togu.