Hlavní obsah

Agenti o dvacítce: úspěch, ale jeden turnaj nestačí

PRAHA

Úspěch české fotbalové reprezentace do dvaceti let na světovém šampionátu v Kanadě může významně ovlivnit budoucí kariéru mladíků, ale sám o sobě ještě milionové angažmá ve velkém klubu nepřinese. Na tom se shodují hráčští agenti. Muži, kteří stáli u zrodu několika fotbalových hvězd, připomínají, že talentování hráči jsou v hledáčku už delší dobu.

Foto: Paul Chiasson, ČTK/AP

Martin Fenin (č. 9) se raduje z Lubošem Kaloudou z gólu v rakouské síti v semifinále MS v Edmontonu.

Článek

Nadějný start kariéry to být může. Mistrovství světa dvacítek je podle agentů významnou akcí, které dosud v Česku nebylo věnováno dost pozornosti. "Pro kluby je to důležitější srovnání než třeba mistrovství Evropy jednadvacítek," připomněl Pavel Zíka, jehož agentura Sport Invest zastupuje dokonce devět hráčů úspěšného celku, mimo jiné střelce Kaloudu a Fenina.

Řada členů zlaté české jednadvacítky z roku 2002 se opravdu uchytila ve velkých klubech, ale sotva lze tvrdit, že by právě turnaj ve Švýcarsku byl tím rozhodujícím zlomem. Už před turnajem se o nich vědělo a dnešní situace je podobná.

Hráči mají za sebou testy, někteří dokonce již angažmá 

"Někteří kluci už angažmá v zahraničí mají, jiní za sebou mají testování ve významných klubech. Jejich jména proto nejsou pro klubové skauty žádnou neznámou," upozornil David Nehoda z agentury Nehoda-sport, která zastupuje brankáře Petra a záložníka Gecova. Připomněl, že třeba gólman Petr sice chytá jen třetí ligu, ale i on už absolvoval stáž ve Fiorentině.

Fotbaloví agenti říkají, že úspěch na turnaji je pro klubové skauty především potvrzením toho, že se ve svém výběru rozhodli správně. "Teď mohou svému zaměstnavateli ukázat, že se nezmýlili. Pokud by kluci končili v semifinále, takový ohlas by to nemělo, ale pochlubit se finalistou mistrovství světa ve svém zápisníku, to už něco znamená," míní Zíka.

Prosadili se zatím "pouze" proti vrstevníkům

Také on však soudí, že nelze očekávat, že za české mladíky najednou kluby budou sahat pro částky přesahující dva, či tři miliony eur. "Je sice trend získávat stále mladší hráče, ale velké sumy se většinou dávají až za fotbalisty, kteří se už dokázali prosadit i v dospělém fotbale. A z tohoto pohledu jsou důležité především starty v evropských pohárech, to je skutečná zkouška schopností," řekl Zíka a připomněl, že mladíci za sebou zatím mají jen test proti svým vrstevníkům, i když velmi úspěšný.

Ani Pavel Paska, majitel společnosti ISM zastupující kapitána týmu Šimůnka či útočníka Pekharta, si nemyslí, že po návratu z Kanady bude následovat velký výprodej. Podle jeho slov není dobré zahraniční angažmá uspěchat, proto prý nemá cenu dnes házet sumami, za které by mohli přestoupit. "Navíc během turnaje platí dohoda, že se o takových věcech nejedná," popisuje Paska zažitou gentlemanskou dohodu.

I případ Ondřeje Mazucha ukazuje, že skauti především dají na to, jak se mladíci prosazují v ligových klubech. Funkcionáři Fiorentiny ani nepotřebovali čekat na šampionát, aby za osmnáctiletého obránce Brnu vyplatili 80 milionů korun. Teď si mohou Italové mnout ruce: investice se už zhodnocuje. Podobné to je v případě Pekharta, který už patří Tottenhamu.

Sumy blížící se stu milionu korun ale asi jen tak nad hlavami českých mladíků létat nebudou. "Jestli byl někdo dříve ochoten za hráče zaplatit půl milionů eur, určitě najednou nebude chtít vyplatit čtyřnásobek. Sice se zájemcům potvrdí, že postupovali správně, ale tak velké zhodnocení jeden šampionát přinést nemůže," potvrzuje Nehoda slova svých kolegů.

Reklama