Rubriky:

MS 20

Živě

Dvacítka je v pohodě a před finále MS proti Argentině si věří

20. července 2007 16:56 - EDMONTON/PRAHA

Trojice úspěšných fotbalových reprezentantů do dvaceti let odpovídala z torontského hotelu Westin, kde jsou před finále mistrovství světa ubytováni, na otázky čtenářů Sport.cz. Kapitán mužstva Jan Šimůnek, útočník Martin Fenin a nejlepší střelec mužstva v probíhajícím turnaji Luboš Kalouda odpovídali velmi dobře naladěni, napětí před nedělní bitvou proti mladým Argentincům na svěřence trenéra Miroslava Soukupa zřejmě zatím příliš nedolehlo.

 

Paul Chiasson, ČTK/AP

Dobré rozpoložení dokázalo české trio zejména v narážce na incident, který se odehrál po semifinálovém utkání Chile - Argentina, které poslalo do finále druhý jmenovaný tým. Chilané neunesli způsob rozhodování sudího Wolfganga Starka a následné řádění musela ukončit až zatýkáním kanadská policie [celá zpráva]. “Souboj o třetí místo určitě vyhrají Chilané, pokud je ovšem na zápas propustí z vazby,” komentovali mladíci událost s nadsázkou.

Více o semifinále Chile - Argentina najdete ZDE:
Do finále si čeští hráči přáli Argentinu, obhájce titulu, se kterým remizovali v zahajovacím utkání základní skupiny 0:0. O speciální motivaci má postaráno Luboš Kalouda, kterého před prvním zápasem zranil na tréninku právě kapitán Šimůnek a on tak musel prestižní duel sledovat pouze jako divák. “Mrzelo mě, že rozhodčí Argentině očividně připískával. Kluků z Chile mi bylo líto,“ přidal svůj dojem z druhého semifinále MS Kalouda.

Jedním z největších problémů na fotbalovém šampionátu je pro tým časté cestování spojené s časovými posuny, které vyčerpávají již tak dost namáhaný organismus. „Já jsem spíš unavený z dlouhé cesty než z časového posunu,“ vyjádřil se na toto téma přesunů po Kanadě Šimůnek. „Když už jsme procestovali celou Kanadu, tak to už ani nevnímám,“ dodal ke kapitánově odpovědi Kalouda.

Kompletní chat s českou trojicí najdete ZDE:
Další specialitou turnaje je umělá tráva třetí generace, která má jiné vlastnosti. Liší se odlišným odskokem míče a i pro hráče je pohyb na ní specifický. Na tomto povrchu se bude hrát i finále. „Člověk je spíš zvyklý na trávu, ta je fotbalovější. Ale zvykli jsme si i na umělku,“ ujistil Šimůnek zvědavého tazatele.

A jak se jim zamlouvá fotbalové prostředí v Kanadě? „Stadióny jsou tu obrovské, nesrovnatelné jsou především návštěvy na utkání,“ líčil své dojmy Kalouda. Mnohem upřímněji se vyjádřil nejostřílenější borec kádru trenéra Soukupa, forvard Martin Fenin: "Všichni si uvědomujeme, proč chceme hrát v zahraničí. Kdyby chodilo na každý zápas 30 000 lidí, hrál bych klidně i na betonu.“

Pro teplického hráče bylo stejně jako pro sparťanského beka Šimůnka zatím největším zážitkem na šampionátu první střetnutí s mladými Argentinci. Luboš Kalouda nejvýše hodnotí kromě postupu do finále úspěšný čtvrtfinálový souboj se Španělskem. „Osobně jsem prožíval víc postup přes Španělsko než přes Rakousko,“ podělil se o své pocity Šimůnek.

Výhra 2:0 nad našimi jižními sousedy znamená pro české borce jistotu medaile z MS. O tom, zda bude pro zklamaného finalistu, nebo za celkové vítězství, se rozhodne v neděli. „Je to něco nádherného, ale zlato se nejvíc třpytí,“ má Kalouda jasno o tom, z jakého matriálu by měla být vyrobena.

Fenin doufá, že na něj v Teplicích nezapomněli 

Povedené vystoupení v Kanadě k týmu upoutalo pozornost nejednoho vyslance ze slavného a bohatého evropského klubu. V průběhu turnaje existuje mezi hráčskými agenty nepsaná gentlemanská dohoda, která zakazuje jednání o případných přestupech. Dá se ale očekávat, že po skončení finále bude o fotbalisty velký zájem.

A jak vidí svou budoucnost trojice českých opor? „Když mě v Teplicích budou chtít, rád se tam vrátím. Snad na mě nezapomněli... ,“ žertoval Martin Fenin. Kapitán Soukupova výběru Šimůnek si svým návratem do pražské Sparty už tak jistý není: „Zatím o ničem nevím. Neřeším to, soustředím se na finále. Uvidíme, jestli bude po MS něco konkrétního.“

Na otázku, zda se dá jejich historický úspěch srovnat s výsledky A mužstva na Euro 1996 a 2004 mladíci svorně odpověděli: „Určitě ne. Dospělý fotbal je o něčem jiném než na mládežnické úrovni. Pořád je to velký rozdíl.“ České fotbalové naděje mají podle svých slov před bojem o světový trůn dostatek potřebného sebevědomí: „Určitě. Kdybychom si nevěřili, tak by to bylo špatné.“ A jaký že je podle dobře naloženého tria Fenin, Kalouda, Šimůnek recept na Jihoameričany? „Českomoravský beton. A občas nějaký ten brejk.“

fly (Edmonton), Sport.cz

Časová osa: MS 20

Filtr článků - MS 20