Rubriky:

MS 2014

Dohrával jsem pod prášky, ale na Dány budu připravený, slíbil Jiráček

4. září 2012 08:09 - Praha

V sobotu nastoupil záložník Petr Jiráček (26) poprvé za Hamburk v prestižním duelu s Werderem Brémy, za který hrál kolega z reprezentace Theodor Gebre Selassie. Ten odcházel po výhře 2:0 ze hřiště spokojenější. Navíc Jiráček si poranil brzy nárt levé nohy a zápas dohrál se sebezapřením. Přesto přijel na sraz reprezentace před kvalifikací s Dány v pohodě. Jednak s vědomím, že kůstky v nártu nejsou zlomené, a také, že už je pryč z Magathova wolfsburgského pekla.

 

Petr Horník, Právo

Zápas jste dohrál i přes bolest, jaká je aktuální situace?
Dneska bych hrát nemohl, ale je to mnohem lepší, než v neděli po zápase. To jsem na nohu nemohl ani došlápnout. Podrobné lékařské vyšetření ukázalo, že nic není zlomeného, je to naražené, takže jsem si oddechl. Nárt je ještě nateklý, takže mám problém, když obuji kopačku. S trenérem Bílkem jsme se dohodli, že do plného tréninku bych se zapojil ve středu.

Váš sobotní start tedy není ohrožen?
O něčem takovém vůbec neuvažuji. Pokud nedojde ke komplikacím a trenér mě bude potřebovat, budu připravený nastoupit. Je fůra času zranění doléčit. Teď budu nárt hodně ledovat. Bolest vydržím, přes tu jsem hrál už mnohokrát.

Zranění jste utrpěl někdy v 17. minutě, nezvažoval jste možnost nechat se vystřídat?
Chvíli ano, nemohl jsem na nohu pořádně došlápnout. Byl to ale můj první zápas za Hamburk a ještě tak prestižní, se sousedními Brémami. V poločase jsem dostal prášek, který trochu zabral, takže bolest nebyla tak silná. Do soubojů jsem chodil naplno.

Jaké jsou první dojmy z Hamburku?
V první řadě jsem rád, že se povedlo přestup dotáhnout. Ke kapitole Wolfsburg už se nechci vracet. Atmosféru v tomhle klubu pochopí jen ten, kdo ji zažil. Od prvních chvíle v Hamburku jsem cítil, že mě tam vidí rádi a dávají mi to najevo. Za těch pět dní jsem maximálně spokojený. Trenér Fink se mne dokonce zeptal, kde mi to v záloze vyhovuje nejlépe, což je uprostřed, ale zároveň jsem mu řekl, že nemám problém, nastoupit kdekoliv bude třeba.

Trenér Fink byl podobný typ záložníka jako vy, velký bojovník. Bude to pro vás určitá výhoda?
Těžko říct, je pravda, že bojuju, i když se mi třeba herně tolik nedaří. Ono mne moc stál, ale protekci určitě mít nebudu.

Do Hamburku se vrátil z Tottenhamu hvězdný Nizozemec Rafael Van der Vaart. Vnímáte ho jako konkurenci?
Kdepak, on je jiný typ záložníka, je to klasická desítka, špílmachr, super hráč. Já mu budu spíš krýt záda. Rád si s ním zahraju, je to velká posila, naše hra bude stát z velké části na něm.

Hamburk dvakrát prohrál. Panuje v klubu velké rozčarování?
Pochopitelně, protože to je tradiční klub, který má pohárové ambice. Tlak je veliký, ale fanoušci nám věří. Teď jsme prohráli s Brémami. Je to jako derby, hodně prestižní zápas. Doufám, že zabereme hned v příštím utkání.

V čem je fotbal Hamburku jiný, než jaký jste zažil ve Wolfsburgu?   
Víc se hraje kombinačně, trenér po nás chce, abychom drželi míč co nejvíc na svých kopačkách. Ve Wolfsburgu jsme se snažili hrát hodně přímočaře. V Hamburku je to víc o fotbale. Uvidíme v průběhu sezóny, jak nám to půjde.

Středová řada z mistrovství Evropy se poněkud rozpadla. Zranění jsou Rosický, Pilař, Kolář, zcela fit nejste ani vy a po zdravotních problémech začal hrát Plašil. Je to velký problém?
Hodně jsem o tom přemýšlel, že to je veliká smůla. Já budu připravený a Jarda Plašil taky. Ti marodi nám chybět budou. Tomáš Rosický je náš kapitán, tvůrce hry, ten chybí vždycky. Do výborné formy se dostal Dan Kolář, který ho mohl zastoupit, takže i on bude scházet. Pochopitelně i Vašek Pilař, který hrál skvěle na levém kraji zálohy, navíc je gólový. Ztráty jsou velké, ale s tím si musíme poradit. Příležitost dostanou další kluci, kteří budou chtít dokázat, že sem patří a šanci si zaslouží.

Hned na úvod kvalifikace stojí v cestě Dánsko. Jak vnímáte tohoto soupeře a celou skupinu?
Dánové odehráli na mistrovství Evropy dobré zápasy, i když nepostoupili. Nejen oni, ale i ostatní týmy se budou chtít ve skupině vytáhnout. Favority jsou Italové, kteří skončili na EURO druzí. Ale my s Dány určitě nebudeme chtít hrát jen o druhé místo a baráž. Podcenit nemůžeme ani Bulhary nebo Armény. Každý bod v téhle skupině bude velice cenný, zejména když nějaký přivezeme z Kodaně.

Českému týmu chybí tři záložníci, Dánům kanonýr Bendtner. Pro koho bude ztráta citelnější?
To se ukáže v sobotu na hřišti, jak to komu sedne. Dánové hrají doma, v tom je jejich výhoda.

Jaký fotbal od Dánů čekáte?
Podobně jako my nemají tým hvězd. Hodně běhají, bojují, žádný míč pro ně není ztracený. Jsou důrazní, dobře kombinují. Budou hodně nepříjemní.

Velkým problémem českého týmu byli útočníci. Teď se rozstříleli. Je to pro vás dobrá zpráva?
Samozřejmě! Všichni, kteří jsou tady, se v posledních zápasech trefili. To je dobře pro tým, i pro ně, protože s góly roste sebevědomí. Teď si vlastně o to víc konkurují a bude jen dobře, když se některý z nich trefí i v Kodani.

Karel Felt, Právo

Zrušit


Časová osa: MS 2014

Filtr článků - MS 2014


Podsekce:

         
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky
  • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..