Důležité, že se Pekhart konečně prosadil. Pro mužstvo, stejně jako pro něho, kvitoval Bílek

Úleva na něm byla patrná. Bílkův tým povinnost splnil, zlepšeným výkonem ve druhé půli Maltu podle předpokladů porazil, takže po druhém díle kvalifikace o postup na mistrovství světa 2014 do Brazílie má na kontě slibné čtyři body. „Náročné utkání, protože jsme se těžko dostávali do hry, neboť Malta do přestávky dobře bránila. Až druhá půle byla v našem podání lepší,“ přiznával trenér české fotbalové reprezentace Michal Bílek poté, co jeho svěřenci 3:1 vyhráli.

Trenér národního týmu Michal Bílek

Po přestávce skutečně došlo ve hře vašeho týmu k proměně. Co jste hráčům v šatně vytýkal a k čemu je naopak nabádal?

Abychom chodili víc do zakončení a tlačili se do šestnáctky, kam mělo směřovat i víc centrovaných míčů. Zároveň jsem hráče nabádal, aby se snažili hru roztáhnout, čímž měli získat víc prostoru, pochopitelně jsem chtěl, aby operovali v pokutovém území Malťanů ve větším počtu.

Vyslyšeli vás, dali rychle druhou branku, takže zápas už se vyvíjel podle vašich představ.

Ve druhé půli se naše hra skutečně zvedla, neboť jsme zlepšili i pohyb a kombinaci. Pekhartův gól byl důležitý pro mužstvo i něho samotného. Nebyl v příjemné situaci, neboť už dlouho nedal branku, o to větší radost teď všichni máme, že se konečně trefil.

Do přestávky ovšem vyhořel minimálně ve dvou hodně slibných šancích. Neuvažoval jste, že ho o půli vystřídáte?

Vůbec ne. Bylo na něm vidět, že pracuje dobře, jen gól prostě nepřicházel. Proto jsem od něho ve druhém poločase chtěl, aby se nevytahoval do stran a hrál víc ve středu, protože tam je jeho pravé místo.

Zatímco ve druhé půli přišlo výrazné zlepšení, do přestávky hra dobrá nebyla. Jako by se opakoval nepovedený přípravný zápas s Finskem. Nebo snad v řadách mužstva pracovala nervozita, že Malťany prostě porazit musí?

V utkání proti Finsku jsem měl výhrady k přístupu hráčů, což tentokrát neplatilo. A ani na nervozitou bych výkon neomlouval. Prostě jsme nebyli nebezpeční, chyběl nám důraz, soupeřovy hráče jsme nechávali daleko od sebe a nechali je hrát, ofenzivě scházel pohyb. To je to pravé vysvětlení. A navíc jsme se inkasovaným gólem dostali do situace, která nebyla jednoduchá.

Dva góly jste vstřelili hlavou, všechny tři dokonce po akcích po levé straně. Vypozorovaná slabina soupeře? Záměr trestat je právě po levé straně?

Spíše to vyplynulo ze hry. I na pravé straně, kde operují ofenzivně laděný Gebre Selassie a Rajtoral, jsme chtěli být nebezpeční. Oba měli ofenzivní akce v popisu práce, ale hlavně v první půli se k nim dostávali málo.

Neuvažoval jste o tom, že ligového kanonýra Lafatu pošlete na trávník mnohem dřív? Vždyť to byl zápas vyloženě pro něho - převaha, tlak, závary v šestnáctce hostů, v nichž on se dovede orientovat a dávat z nich góly. Třeba ušmudlané, ale góly...

Chtěl jsem nechat Pekharta na hřišti delší dobu. A navíc jsme už dvakrát střídali a dvacet minut před koncem jsem nechtěl riskovat, protože stát se mohlo mnohé. Kdyby se někdo zranil, dohrávali bychom v deseti.