Arménie - Malta 0:1Malta v kvalifikaci senzačně vyhrála na hřišti Arménie, Slováci remizovali v Lichtenštejnsku

Jerevan

Fotbalisté Malty teprve podruhé za posledních 20 let dokázali vyhrát soutěžní utkání. Ve skupině B kvalifikace o mistrovství světa v Brazílii, do které patří i Česká republika, zvítězili 1:0 na hřišti Arménie. Gólem se o to zasloužil nejlepší střelec historie země Michael Mifsud. Pro Maltu jsou to první body do tabulky skupiny B, v níž se dotáhla právě na Arménii se třemi body.

Martin Büchel z Lichtenštejnska (vpravo) střílí gól. Zabránit mu nedokázalo ani slovenské duo Marián Čišovský a Dušan Švento (18).

Malta si připsala velký úspěch. Soutěžní utkání totiž vyhrála naposledy před téměř sedmi lety v říjnu 2006 proti Maďarsku v kvalifikaci o ME. Další podobné vítězství se pak datuje až do května 1993, kdy v kvalifikaci o MS vyhrála v Estonsku 1:0. Celkem je to pro Maltu teprve páté soutěžní vítězství v historii.

Maltě na něj stačily jen dvě střely na branku a navíc obě přišly v 8. minutě. Mifsud nejprve s prvním pokusem neuspěl, ale z dorážky už skóroval. Naopak Arménii ke gólu nedovedlo ani 20 střeleckých pokusů.

Kouč Slovenska: Byla to hanba

Podobnému úspěchu jako Malta bylo i Lichtenštejnsko, které dlouho vedlo nad Slovenskem po brance Martina Büchela. Šlo o první lichtenštejnský gól v devátém vzájemném utkání. Slovensko však nakonec zásluhou Jána Ďuricy srovnalo. I tak si ale velmi zkomplikovalo boj o druhé místo ve skupině G.

"Nevím, jestli to hráči cítí stejně jako já, ale za takový výkon se musíme stydět. Hráči jako by už byli na dovolené. První poločas, to byl nejhorší výkon, jaký jsem u týmu zažil," kritizoval své svěřence trenér Stanislav Griga. "Mohu k tomu říct jen tři slova - hanba, hanba, hanba," doplnil předseda slovenského svazu Ján Kováčik, který bude důsledky zápasu řešit příští týden s výkonným výborem svazu.

Ve skupině G je naopak ve velmi dobré pozici Bosna a Hercegovina, která porazila Lotyšsko 5:0 a na třetí Slovensko už má sedmibodový náskok. Navíc je s 23 vstřelenými góly nejofenzivnějším týmem kvalifikace.

Chorvatsko nečekaně podlehlo Skotsku

Šanci přiblížit se postupu nevyužila Černá Hora, která doma prohrála s Ukrajinou 0:4. A to i přesto, že hosté hráli celou druhou půli o deseti. Jenže ve druhé půli pak domácí hráči rovněž viděli dvě červené karty a Ukrajina se výhrou vrátila do boje o postup. Černá Hora sice nadále vede skupinu H, ale Anglie i Ukrajina mají o zápas méně a v případě výhry se před Černohorce v tabulce dostanou.

Ve skupině A vyhrála Belgie 2:1 nad Srbskem a ujala se vedení v tabulce o tři body před Chorvatskem, které doma překvapivě podlehlo Skotsku 0:1. Belgie zároveň již získala jistotu, že neskončí hůře než druhá a zahraje si minimálně baráž.

Veledůležité vítězství zaznamenalo Portugalsko, které doma porazilo dosud stoprocentní Rusy 1:0 gólem Héldera Postigy z 9. minuty. Dostalo se tak do čela skupiny F o dva body právě před Rusko, které však má k dobru dva zápasy. Třetí Izrael ztrácí tři body, ale má také odehráno o zápas méně.

Výsledky kvalifikace MS 2014 ve fotbale:
Skupina A:
Záhřeb: Chorvatsko - Skotsko 0:1 (0:1)
Branka: 26. Snodgrass. Rozhodčí: Fernández Borbalán (Šp.).
Brusel: Belgie - Srbsko 2:1 (1:0)
Branky: 13. De Bruyne, 60. Fellaini - 87. Kolarov. Rozhodčí: Lannoy (Fr.).
Skupina B:
Jerevan: Arménie - Malta 0:1 (0:1)
Branka: 8. Mifsud. Rozhodčí: Hunter (Sev. Ir.). ŽK: Briffa, A. Muscat, Dimech, Camilleri (všichni Malta).
Sestavy:
Arménie: Berezovskij - Hovhanisjan, Arzumanjan, Voskanjan, Aleksanjan - Mkrtčjan, Mchitarjan, Manojan (66. Sarkisov), Pinheiro - Manučarjan (46. Movsisjan), Özbiliz. Trenér: Minasjan.
Malta: Haber - Caruana, Sciberras (57. Fenech), Camilleri, Failla - Briffa (84. R. Muscat) - Dimech, Herrera, A. Muscat, Schembri - Mifsud (90.+2 Vella). Trenér: Ghedin.
Skupina C:
Dublin: Irsko - Faerské ostrovy 3:0 (1:0)
Branky: 5., 56. a 81. Keane. Rozhodčí: Gestranius (Fin.).
Vídeň: Rakousko - Švédsko 2:1 (2:0)
Branky: 26. Alaba z pen., 32. Janko - 82. Elmander. Rozhodčí: Rocchi (It.).
Skupina E:
Tirana: Albánie - Norsko 1:1 (1:0)
Branky: 41. Rama - 87. Högli. Rozhodčí: Collum (Skot.).
Reykjavík: Island - Slovinsko 2:4 (2:2)
Branky. 22. Bjarnason, 27. Finnbogason z pen. - 11. a 85. Kirm, 31. Birsa z pen., 61. Cesar. Rozhodčí: Zwayer (Něm.).
Skupina F:
Baku: Ázerbájdžán - Lucembursko 1:1 (0:0)
Branky: 72. Abyšov - 81. Bensi. Rozhodčí: Fábián (Maď.). ČK: 86. Subašič (Ázerb.).
Lisabon: Portugalsko - Rusko 1:0 (1:0)
Branka: 9. Postiga. Rozhodčí: Skomina (Slovin.).
Skupina G:
Riga: Lotyšsko - Bosna a Hercegovina 0:5 (0:0)
Branky: 48. Lulič, 53. Ibiševič, 63. Medunjanin, 80. Pjanič, 82. Džeko. Rozhodčí: Dean (Angl.). ČK: 11. Fertovs (Lot.).
Vaduz: Lichtenštejnsko - Slovensko 1:1 (1:0)
Branky: 13. Büchel - 73. Ďurica. Rozhodčí: Strömbergsson (Švéd.).
Vilnius: Litva - Řecko 0:1 (0:1)
Branka: 20. Christodulopulos. Rozhodčí: Benquerenca (Portug.).
Skupina H:
Kišiněv: Moldavsko - Polsko 1:1 (1:1)
Branky: 37. Sidorenko - 7. Blaszczykowski. Rozhodčí: Teixeira Vitienes (Šp.).
Podgorica: Černá Hora - Ukrajina 0:4 (0:0)
Branky: 52. Garmaš, 77. Konopljanka, 85. Fedeckij, 90.+2 Bezus. Rozhodčí: Gräfe (Něm.). ČK: 66. Volkov, 81. Pavičevič - 45. Zozulja.