Zatracený Eden! Čech v něm prožil další zklamání, jedno z největších v reprezentaci

dos, zpSport.cz

Nešťastný stadión, smolný týden. Brankář Petr Čech jeden pátek přišel v pražském Edenu s Chelsea o Superpohár, další pátek pak okusil porážku 1:2 s Arménií, která může fotbalovou reprezentaci definitivně připravit o postup na mistrovství světa v Brazílii. Národní tým teď musí v úterý zvítězit v Itálii... „Naděje ještě pořád žije, budeme se o ni prát,“ slibuje gólman.

Zklamaný brankář české reprezentace Petr Čech po skončení duelu s Arménií.

Je konec nadějí na postup?

Ještě není. Dostali jsme se ovšem do kritické situace. Musíme vyhrát tři zápasy venku a z toho jeden na půdě vicemistrů Evropy.

Je to vůbec v silách českého týmu?

Věřím, že je. Ve fotbale je všechno možné, a dokud naše šance bude žít, tak se o ni budeme prát. Naděje pořád žije aspoň do úterního večera a záleží, jak s ní naložíme.

Co utkání s Arménií rozhodlo?

Proměňování gólových příležitostí. Šancí, pološancí  a zblokovaných střel jsme měli obrovský počet. Jenže efektivita byla malá a pramenil z ní jen jeden gól. Soupeř měl šancí míň, ovšem dvě proměnil. První byla střela, která by se mu povedla jednou ze tři sta pokusů. A při druhém měl neuvěřitelné štěstí.

Začali jste náporem, ovšem vedení se ujal soupeř. První gól asi mužstvem otřásl.

Samozřejmě, asi deset minut jsme se z toho sbírali. Po přestávce jsme je zatlačili do jejich vápna a oni těžili z brejků - jeden neproměnili, jeden s obrovským štěstím ano.

Že těží z brejků, jste přece věděli, ne?

Ano, jenže když pak honíte výsledek, nebezpečí brejků hrozí vždycky. Museli jsme počítat s tím, že se Arménie do nějakých šancí dostane. Horší je, že my si vytvoříme spoustu příležitostí, ale nejsme efektivní.

V Edenu jste nejdřív s Chelsea prohrál Superpohár, teď o týden později zase s reprezentací.

Hned mě to po zápase napadlo. Zase gól v poslední minutě do té samé brány. To jsou dvě hořké pilulky. Ale jak se hezky česky říká, člověk se z toho nesmí pos...

Berete porážku s Arménií jako jeden z nejsmolnějších zápasů vaší reprezentační kariéry?

Myslím, že do top tří smolných zápasů asi patří. Hlavně ve druhém poločase jsme si vytvořili spoustu slušných příležitostí, ale nevyužili je. Právě to je v kvalifikaci náš největší problém. Proti Itálii jsme měli čtyři šance, ale skončilo to 0:0. S Bulharskem zrovna tak. Teď to bylo podobné. Naopak soupeř vytěžil z minima maximum.

Doma jste rozdali spoustu bodů. Jako by se vám víc dařilo venku...

Je to tak. Končíme třemi zápasy venku, tak to snad potvrdíme. Nechtěli jsme se dostat do situace jako v kvalifikaci o mistrovství světa 2010, abychom byli závislí na jiných výsledcích. To se teď bohužel stalo. Věřím, že osud k nám bude přívětivější než tehdy.

Musíte všechno vyhrát a ještě spoléhat na souhru dalších výsledků nejen ve vlastní, ale také v ostatních skupinách. Budete je sledovat?

Kdepak, ani nebudu. Nemá to význam. Sami prostě musíme třikrát vyhrát - a až pak můžeme něco počítat.