Kostarika - USA 3:1Fotbalisté USA podlehli po 12 výhrách Kostarice. Suárez vystřílel vítězství Uruguayi

San José

Američtí fotbalisté po sérii dvanácti vyhraných zápasů narazili v Kostarice, které v kvalifikaci mistrovství světa podlehli 1:3. Svěřenci německého kouče Jürgena Klinsmanna po nezdaru v San José přišli o první místo v tabulce, na které se posunul o bod právě jejich přemožitel. V dalším utkání vsítil Luis Suárez dva góly a zařídil tak vítězství Uruguaye nad Peru 2:1.

Suárez se raduje z jedné ze dvou branek, které poslal do sítě Peru.

Kostaričané rozhodli zápas dvěma góly v úvodních deseti minutách. Američané snížili na průběžných 1:2 těsně před koncem prvního poločasu z penalty zásluhou Clinta Dempseyho, jenž odehrál jubilejní 100. reprezentační zápas.

„Musíme se zlepšit. Teď je potřeba vyhrát v úterý nad Mexikem," řekl americký záložník Landon Donovan. Také Mexičané v pátek překvapivě neuspěli, když podlehli 1:2 doma Hondurasu, který je odsunul na čtvrtou příčku v tabulce zóny CONCACAF.

Komplikací pro Klinsmanna je, že kvůli žlutým kartám bude postrádat Geoffa Camerona, Matta Beslera a Jozyho Altidorea, jenž si coby náhradník vysloužil napomínání za strkání v nastaveném čas. „To bylo úplně zbytečné," posteskl si německý kouč, kterému se navíc ještě před zápasem zranil klíčový záložník Michael Bradley.

Suárez sestřelil Peru

Liverpoolský útočník Luis Suárez rozhodl dvěma góly o vítězství fotbalistů Uruguaye v kvalifikaci mistrovství světa v Peru 2:1. Suárez, jenž si v anglické lize odpykává trest za kousnutí protihráče z minulé sezóny, se s deseti brankami posunul do čela tabulky střelců. O jednu trefu předstihl Argentince Gonzála Higuaína.

Suárez otevřel skóre v Limě v 42. minutě z penalty, kterou rozhodčí odpískal za faul na liverpoolského kanonýra, i když z televizních záběrů nebylo jasné, zda ho domácí Christian Ramos zasáhl. Protesty fotbalistů Peru však byly marné.

Další rána pro domácí přišla v nastavení první půle, kdy dostal Yoshimar Yotun červenou kartu za to, že nejprve fauloval zezadu Suáreze a pak se ho snažil rychle zvednout z trávníku s tím, že zranění jen předstírá.

Druhý gól Suárez přidal v 67. minutě parádní střelou do horního rohu branky.

Šestadvacetiletý útočník dal v reprezentaci už 38 gólů a osamostatnil se v čele historického pořadí uruguayských střelců od Diega Forlána (36), jenž v pátek musel brzy střídat kvůli zranění. Svěřenci Óscara Tabáreze díky výhře snížili svou ztrátu na čtvrté postupové místo z pěti na dva body, zbývá jim odehrát tři zápasy.

Kolumbie přehrála Ekvádor

Na čtvrtou příčku klesl Ekvádor, který podlehl 0:1 v Kolumbii. O vítězství domácích rozhodl v 31. minutě James Rodríguez, letní posila Monaka za 45 miliónů eur. V té době už hrál Ekvádor v deseti bez vyloučeného obránce Gabriela Achiliera.

Kolumbijci se dotáhli na lídra jihoamerické zóny Argentinu a mají na dosah první účast na MS po 16 letech. Postup si výrazně přiblížili také hráči Chile, kteří zvítězili nad Venezuelou 3:0 a ztrácejí na vedoucí duo dva body.