Malta - Bulharsko 1:2Bulharsko v kvalifikaci vyhrálo na Maltě a před českým týmem má čtyřbodový náskok

Ta'Qali

Fotbalisté Bulharska vyhráli 2:1 na Maltě a v "české" kvalifikační skupině o postup na mistrovství světa si pojistili druhé místo. Balkánský tým má náskok jednoho bodu na třetí Dánsko, které zvítězilo 1:0 v Arménii, a čtyř bodů na čtvrtou Českou republiku. Svěřenci Michala Bílka prohráli 1:2 na půdě vedoucí Itálie, která už v předstihu slaví postup na závěrečný turnaj do Brazílie. Jako první evropský tým si ale zajistilo postup na brazilský světový šampionát Nizozemsko díky výhře 2:0 v Andoře.

Bulharský zadák Radoslav Dimitrov (vlevo) oslavuje se spoluhráči Svetoslavem Djakovem (uprostřed) a Vladimirem Gadževem svoji trefu proti Maltě.

Bulharsko tentokrát mělo s Maltou mnohem více problémů než při domácím březnovém utkání (6:0), přestože ho na stadiónu v Ta'Qali poslal do vedení už v deváté minutě krajní bek Dimitrov.

Domácí outsider byl po pauze blízko vyrovnání, Schembri však trefil jen brankovou konstrukci. V 59. minutě sice zvýšil bulharský záložník Gargarov, ale Malta zápas přeci jen zdramatizovala, poté co dvanáct minut před koncem snížil Herrera. Bulhaři, kteří přivítají český tým na závěr kvalifikace 15. října, ale už těsný náskok udrželi.

Arménie nenavázala na páteční výhru 2:1 z Prahy a potvrdila špatnou formu na domácím hřišti, kde i počtvrté v kvalifikaci prohrála. Dánsku v Jerevanu zařídil nejtěsnější vítězství kapitán a stoper Agger proměněnou penaltou ze 73. minuty. Před ní domácí bek Harojan fauloval Fischera a po druhé žluté kartě byl vyloučen. Seveřané oslabenému soupeři vrátili červnovou porážku 0:4 ze svého stadionu a zůstali ve hře o postup do baráže.

Nizozemci mají MS jisté

Nizozemsko zvítězilo v Andoře díky dvěma zásahům kanonýra Van Persieho v rozmezí čtyř minut druhé půle. Mužstvo Louise van Gaala potvrdilo suverenitu ve skupině D, vyhrálo sedmý z osmi zápasů a už nepřijde o prvenství. Oranjes v Brazílii budou obhajovat stříbro z minulého MS v Jihoafrické republice.

Kazachstán vedený českým trenérem Beránkem podlehl v Astaně Švédsku 0:1. Jedinou branku zápasu, který vedl český rozhodčí Zelina, vstřelil už ve 27. vteřině kapitán Ibrahimovic. Byl to nejrychlejší gól Švédska od roku 1912, kdy Lorichs skóroval proti Finsku už po dvanácti vteřinách.

Velmi blízko světovému šampionátu je Německo po vítězství 3:0 na Faerských ostrovech. Svěřenci Joachima Löwa mají dva zápasy před koncem ve skupině C pětibodový náskok na druhé Švédsko, s nímž se ještě v říjnu utkají.

V podobné situaci jako Německo je Švýcarsko. To má po výhře 2:0 v Norsku v kvalifikační skupině E rovněž náskok pěti bodů na druhý Island.

Výsledky utkání evropské kvalifikace fotbalového MS 2014
Skupina A:
Skopje: Makedonie - Skotsko 1:2 (0:0)
Branky: 84. Kostovski - 60. Anya, 89. Maloney. Rozhodčí: Fautrel (Fr.).
Cardiff: Wales - Srbsko 0:3 (0:2)
Branky: 8. Djordjevič, 39. Kolarov, 55. Markovič. Rozhodčí: Marciniak (Pol.).
Skupina B:
Jerevan: Arménie - Dánsko 0:1 (0:0)
Branka: 73. Agger z pen. Rozhodčí: Nijhuis (Niz.). ČK: 73. Harojan (Arm.).
Arménie: Kasparov - Hovhanisjan, Harojan, Mchojan, Hajrapetjan - Mkrtčjan (28. Sarkisov, 46. Adamjan), Edigarjan - Özbiliz, Mchitarjan, Kazarjan - Pizzelli (70. Manojan). Trenér: Manisjan.
Dánsko: Andersen - Zimling (45. Sloth), Bjelland, Agger, Boilesen - Ankersen - Kvist, Eriksen, Braithwaite (66. Fischer), Nielsen (83. Christoffersen) - Krohn-Dehli. Trenér: Olsen.
Ta'Qali: Malta - Bulharsko 1:2 (0:1)
Branky: 77. Herrera - 9. Dimitrov, 59. Gargorov. Rozhodčí: Tudor (Rum.).
Malta: Haber - A. Muscat, Dimech, Agius, Failla (65. Fenech) - Herrera, Sciberras, R. Muscat - Camilleri (82. Caruana), Schembri - Mifsud (76. Vella). Trenér: Ghedin.
Bulharsko: Michajlov - Dimitrov, Bodurov, Ivanov, Minev - Nedělev (66. Delev), Djakov, G. Milanov (81. Zlatinski) - Gadžev, Popov - Gargorov (60. Rangelov). Trenér: Penev.
Skupina C:
Astana: Kazachstán - Švédsko 0:1 (0:1)
Branka: 1. Ibrahimovic. Rozhodčí: Zelinka (ČR).
Vídeň: Rakousko - Irsko 1:0 (0:0)
Branka: 84. Alaba. Rozhodčí: Benquerenca (Portug.).
Tórshavn: Faerské ostrovy - Německo 0:3 (0:1)
Branky: 23. Mertesacker, 74. Özil z pen., 84. Müller. ČK: 73. Gregersen (Faer. ostr.). Rozhodčí: Mažeika (Lot.).
Skupina D:
Bukurešť: Rumunsko - Turecko 0:2 (0:1)
Branky: 22. Yilmaz, 90.+5 Erding. Rozhodčí: Moen (Nor.).
Budapešť: Maďarsko - Estonsko 5:1 (3:0)
Branky: 11. vlastní Klavan, 21. Hajnal, 41. Böde, 69. Németh, 85. Dzsudzsák - 48. Kink. Rozhodčí: Kulbakov (Běl.).
Andorra la Vella: Andorra - Nizozemsko 0:2 (0:0)
Branky: 50. a 54. Van Persie. Rozhodčí: Vučemilovič-Šimunovič (Chorv.).
Skupina E:
Oslo: Norsko - Švýcarsko 0:2 (0:1)
Branky: 12. a 51. Schär. Rozhodčí: Webb (Angl.).
Nikósie: Kypr - Slovinsko 0:2 (0:1)
Branky: 12. Novakovič, 80. Iličič. Rozhodčí: Buquet (Fr.).
Reykjavík: Island - Albánie 2:1 (1:1)
Branky: 14. Bjarnason, 47. Sigthórsson - 9. Rama. Rozhodčí: Marriner (Angl.).
Skupina F:
Petrohrad: Rusko - Izrael 3:1 (0:0)
Branky: 50. Berezuckij, 52. Kokorin, 74. Glušakov - 90.+3 Zaháví.
Lucemburk: Lucembursko - Severní Irsko 3:2 (1:1)
Branky: 45.+2 Joachim, 78. Bensi, 88. Jänisch - 14. Paterson, 82. McAuley. Rozhodčí: Malek (Pol.).
Skupina G:
Marijampole: Litva - Lichtenštejnsko 2:0 (2:0)
Branky: 18. Matulevičius, 40. Kijanskas.
Žilina: Slovensko - Bosna a Hercegovina 1:2 (1:0)
Branky: 42. Hamšík - 70. Bičakčič, 78. Hajrovič. Rozhodčí: Fernández Borbalán (Šp.).
Pireus: Řecko - Lotyšsko 1:0 (0:0)
Branka: 58. Salpingidis. Rozhodčí: Jakobsson (Isl.). ČK: 90.+3 Katsuranis - 86. Rugins.
Skupina H:
Kyjev: Ukrajina - Anglie 0:0
Rozhodčí: Proenca (Portug.).
Serravalle: San Marino - Polsko 1:5 (1:3)
Branky: 22. Della Valle - 10. a 66. Zielinsky, 23. Blaszczykowski, 34. Sobota, 75. Mierzejewski. Rozhodčí: Borg (Malta).
Skupina I:
Tbilisi: Gruzie - Finsko 0:1 (0:0)
Branka: 74. Eremenko z pen. Rozhodčí: Trattu (Kypr.). ČK: 75. Kankava (Gruzie).
Gomel: Bělorusko - Francie 2:4 (1:0)
Branky: 32. Filipenko, 57. Kalašev - 47. z pen. a 64. Ribéry, 70. Nasri, 73. Pogba. Rozhodčí: Orsato (It.)