Jamajka - Honduras 2:2Fotbalisté Hondurasu postoupili na MS, do baráže jde Mexiko

Kingston

Posledním přímo postupujícím celkem na mistrovství světa z kvalifikace Střední a Severní Ameriky se stali fotbalisté Hondurasu. Po remíze 2:2 na Jamajce obsadili třetí místo a na šampionát prošli spolu s USA a Kostarikou. Do baráže s Novým Zélandem jde Mexiko.

Fotbalisté Hondurasu se radují z postupu na MS.

Hráči Hondurasu, kteří v Kingstonu nastupovali s vědomím, že k postupu do Brazílie jim stačí bod, v Kingstonu dvakrát vedli. Domácí ale na góly Carla Costlyho a Maynora Figueroy vždy našli odpověď - v první půli vydržel hostům náskok jen dvě minuty a vyrovnal Je-Vaughn Watson, po přestávce se z penalty prosadil Rodolph Austin. Dál se skóre neměnilo a Jamajka tak zakončila kvalifikaci bez jediné výhry.

Mexiko sice prohrálo 1:2 v Kostarice, na čtvrté místo a do baráže ho však poslal velký americký obrat v duelu s Panamou, která ještě v nastavení vedla 2:1. Hráči USA ale díky dvěma brankám v rozmezí jedné minuty výsledek otočili a připravili domácí o šanci bojovat proti Novému Zélandu o historicky první účast na šampionátu.

"Už jsme si mysleli, že jsme vyřazeni," řekl k dramatické koncovce zápasu v Panamě střelec mexické branky Oribe Peralta. "Teď se nad sebou musíme zamyslet, protože nehrajeme tak, jak bychom měli," dodal útočník.

Kouče Panamy výsledek zdrtil

Trenér Panamy Julio Dely Valdés byl z výsledku zdrcen. "Omlouvám se všem panamským občanům. To, co se stalo, je neuvěřitelné," prohlásil. "Chápu, že teď musí cítit obrovský smutek, hněv a vztek. Ale na hráče se nezlobte, za výsledek nesu odpovědnost já. Oni za to nemůžou," přidal.

Mexiko, jenž v závěrečné části kvalifikace vyhrálo jen dva zápasy, si nyní může případným úspěchem v listopadové baráži zajistit účast na šestém mistrovství světa za sebou. Honduras se na velké akci představí potřetí.

Chile a Ekvádor to už mají také jisté

Fotbalisté Chile a Ekvádoru si v posledním kole jihoamerické kvalifikace zajistili přímý postup na mistrovství světa, kam doprovodí vítěze skupiny Argentinu a druhou Kolumbii. Do listopadové baráže, ve které nastoupí proti Jordánsku, prošla Uruguay.

Chile i Ekvádoru stačila k jistotě postupu ve vzájemném souboji remíza, domácí však vyhráli 2:1. V konečném pořadí tak svého soupeře předstihli a obsadili třetí místo. O branky vítězů se v Santiagu de Chile postarali v rozmezí tří minut během první půle Alexis Sánchez a Gary Medel, za hosty po přestávce snižoval Felipe Caicedo.

Vzpomínka na Beníteze

Ekvádorský trenér Reinaldo Rueda po postupu vzpomněl na útočníka Christiana Beníteze, který v červenci v sedmadvaceti letech nečekaně zemřel na selhání srdce. "Postup chci věnovat jeho památce. Jen tahle rodina (tým) ví, jak moc nám chybí," citovala kouče agentura Reuters.

Trenér Chile Jorge Sampoli, který v polovině kvalifikace nahradil odvolaného Claudia Borghiho, měl po utkání velkou radost, protože prý v postup vůbec nevěřil. "Nedokázal jsem si to představit, pořád tomu nemůžu uvěřit. Jestli chceme mít na mistrovství nějakou šanci, musíme na sobě hodně zapracovat," prohlásil.

Uruguay proti Jordánsku

Na přímý postup mohla před závěrečným kolem pomýšlet i Uruguay, kvůli nepříznivému skóre by však musela zdolat lídra skupiny Argentinu výrazným rozdílem. Nakonec ale vyhrála jen 3:2, což jí stačilo pouze na 5. příčku zaručující barážový duel s pátým celkem asijské zóny Jordánskem.

Kouč Uruguaye Óscar Tabárez označil postup do baráže za důstojný konec kvalifikace. "A teď stejně jako všichni ostatní Uruguayci doufám, že se nám povede postoupit. Bylo by ale ošidné si myslet, že nás s Jordánskem čekají snadné zápasy," řekl.

Uruguay se v baráži představí počtvrté za sebou. V roce 2002 postoupila přes Austrálii, o čtyři roky později s ní vypadla a v roce 2010 vyřadila Kostariku.

Kvalifikace na MS 2014 ve fotbale - jihoamerická zóna CONMEBOL:
Paraguay - Kolumbie 1:2 (1:1)
Branky: 7. Rojas - 38. a 56. Yepes. ČK: 32. Guarín (Kol.).
Chile - Ekvádor 2:1 (2:0)
Branky: 35. Sánchez, 38. Medel - 66. Caicedo.
Uruguay - Argentina 3:2 (2:2)
Branky: 7. C. Rodríguez, 38. Suárez z pen., 50. Cavani - 15. a 42. M. Rodriguez.
Peru - Bolívie 1:1 (1:1)
Branky: 19. Yotún - 45.+1 Bejarano.