Rubriky:

MS 2014

Ze stadiónu Manaus může být po MS ve fotbale vězení

7. prosince 2013 12:33 - Manaus

V samém srdci amazonského deštného pralesa leží z pohledu stadiónů skvost, který bude součástí fotbalového šampionátu 2014. Ve městě Manaus se sice odehrají jen čtyři zápasy turnaje, ale stánek už nyní poutá pozornost. Pomocí kovové konstrukce je vytvarován tak, aby věrně kopíroval produkt, jímž je region proslulý: slaměný koš.

 

Profimedia.cz

Z fotbalového pohledu dosud město Manaus, které je dvanácté nejlidnatější v zemi, nepředstavovalo velké lákadlo. Nehraje se zde první ani druhá liga a nebýt zápasu Brazílie při cestě na mistrovství světa 1970, kdy pozdější šampióni porazili výběr Amazonie 4:1 před zraky tehdejšího prezidenta FIFA Stanleyho Rouse, poutaly by pozornost jen zdejší mimořádné přírodní scenérie.

Nejimpozantnější záležitost regionu dosud představoval bezpochyby soutok řek Negro a Solimeos, které tvoří Amazonku. U Manausu je tok v délce osmnácti kilometrů tvořen pruhem tmavé a kalné vody, aniž by došlo k promíchání. Nyní má však region o atrakci více.

Architekti stadiónu se nechali inspirovat tradicí v podobě v okolním pralese vyráběných slaměných košů. Zastřešení a plášť arény je navržen, aby kopíroval náčiní využívané denně domorodci. A stejně jako v minulosti se důsledně dbalo na ekologii. Dešťová voda se shromažďuje na jediném místě a následně ji lze použít na toaletách či k zavlažování trávníku. Bohaté sluneční záření zase představuje zdroj pro využití obnovitelné energie.

Co se stadiónem po šampionátu?

„Stadión musí představovat důležitý odkaz pro region a s ohledem na polohu dokumentovat rozmanitost amazonského deštného pralesa," vysvětluje Miguel Capobiango, architekt a koordinátor projektu.

Trošku záhadou je, jak místní správa se stadiónem naloží po šampionátu s ohledem na slabší výkonnost týmů v regionu. S originálním nápadem, jak arénu za 5,5 miliardy korun po turnaji využít přišel soudce Sabino Marques. „Bude složité naplnit arénu jen sportovními a kulturními akcemi s tím, že nebude ztrátová. Mohli bychom stadión přeměnit na vězení," prohlásil Marques, který je ve státě Amazonia členem komise pro vězeňský systém.

Obnovitelné zdroje jsou v kurzu

Ať už bude využití stadiónu v Manausu jakékoliv, obecně Brazilci nesmírně lpěli na využití obnovitelných zdrojů s ohledem na opakující se desetitisícové protesty za utrácení v souvislosti s šampionátem a následnou olympiádou v Riu (2016) místo řešení sociálních problémů.

A tak kupříkladu stadión v Curitibě disponuje obrovskými zásobníky, kde je možné uchovávat až 6 miliónů 270 tisíc litrů vody. Aréna Verdao ve městě Cuiaba je zase vystavěna z velké míry ze dřeva zdejšího pralesa, použity byly recyklované odpadky přeměněné na moderní stavební technologie, a tak je stadión přezdíván Velká zahrada.

Stadióny pro MS 2014 
Rio de Janeiro Maracana
76 804 diváků sedm utkání včetně finále
Brasilia Nacional
68 009 diváků sedm utkání
Sao Paulo Corinthians
65 807 diváků šest utkání vč. úvodního
Fotaleza Castelao,
64 846 diváků šest zápasů
Belo Horizonte Mineiro
62 547 diváků šest zápasů
Salvador Fonte Nova
52 048 diváků šest zápasů
Porto Alegre Beira Rio
48 849 diváků pět zápasů
Recife Pernambuco
44 248 diváků pět zápasů
Cuiaba Verdao
42 968 diváků čtyři zápasy
Manaus Amazonia
42 374 diváků čtyři zápasy
Natal Dunas
42 086 diváků čtyři zápasy
Curitiba Baixada
41 456 diváků čtyři zápasy
Radek Malina, Právo

Zrušit


Časová osa: MS 2014

Filtr článků - MS 2014


Podsekce:

         
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky
  • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..