MS 2014

Francie smetla Švýcarsko. Kostarika se postarala o další senzaci, obrat Ekvádoru zařídil Valencia

20. června 2014 14:57 - Praha
(Aktualizováno: 21. června 2014 01:53)

Další obrovskou senzaci způsobili na mistrovství světa v Brazílii fotbalisté Kostariky, když v rámci skupiny D porazili favorizovanou Itálii 1:0 a zajistili si postup do osmifinále šampionátu, což naopak znamená jistotu vyřazení Anglie. Squadra azzura bude hrát o postup v přímém souboji s Uruguayí. Parádní ofenzivní představení předvedli hráči Francie, kteří ve skupině E deklasovali Švýcarsko 5:2 a účast ve vyžazovací části turnaje mají na dosah. Ve druhém zápase této skupiny zdolal Ekvádor zásluhou střelecky disponovaného Ennera Valencii Honduras 2:1 a udržel naději na postup do osmifinále.

Fabrizio Bensch, Reuters

Kostaričané šokovali svět úvodní výhrou nad Uruguayí 3:1 a svůj skvělý výkon dokázali zopakovat proti dalšímu favoritovi. Po 24 letech tak na MS postoupili do vyřazovací fáze. Italové působili proti úvodnímu duelu s Anglií mdle, jejich hře scházel pohyb i vážnější gólové šance.

Vytvořte si tým na MS ve fotbale! Každý den rozdáváme ceny!

Za což je stihl spravedlivý trest. Po zákroku Chielliniho na Campbella sudí neodpískal ve prospěch Kostariky pokutový kop a rozlícení Středoameričané se vzápětí pomstili, když těsně před přestávkou překonal parádní ranou o břevno uzdraveného brankáře Buffona, jenž se na šampionátu v Brazílii představil poprvé, útočník Bryan Ruíz.

Italové se ve druhé půli nezmohli na tlak, ani si nevytvořili šance a o postup se budou muset poprat v posledním utkání. V něm jim stačí k postupu vybojovat remízu.

Francouzi rozstříleli Švýcary

Zatímco poslední tři vzájemné zápasy mezi Francií a Švýcarskem skončily remízou a padly v nich jen dva góly, tentokrát jich fanoušci viděli hned sedm. Na trávníku jasně dominovali svěřenci trenéra Didiera Deschampse. O svém triumfu rozhodli již v prvním poločase, kdy hned třikrát rozvlnili síť za Benagliem. V rozmezí 17. a 18. minuty skórovali Giroud s Matuidim a těsně před přestávkou se po ukázkovém rychlém brejku zapsal do střelecké listiny i Valbuena. Navíc ve 32. minutě ještě Benzema neproměnil pokutový kop.

Po přestávce pokračoval celek galského kohouta v kanonádě. Benzema a Sissoko upravili stav na 5:0 a se Švýcary to nevypadalo vůbec dobře. Ti nakonec v závěru zásluhou Dzemailiho a Xhaky alespoň zmírnili debakl.

Obrat s Hondurasem zařídil Valencia

Francouzi tak navázali na úvodní vítězství proti Hondurasu (3:0), mají na kontě šest bodů při impozantním skóre 8:2, nicméně definitivní jistotu postupu do osmifinále ještě nemají. Ekvádor totiž v nočním duelu zdolal Honduras 2:1.

V Curitibě začal lépe právě Honduras, který poslal do vedení ve 31. minutě Costly. Jenže vedení neudržel. Obrat zařídil ve formě hrající Enner Valencia. Tři minuty po Costlyho gólu nejprve srovnal a v 65. minutě po přímém volném kopu Waltera Ayovího nedal hlavou brankáři Valladaresovi šanci. Valencia skóroval posedmé za posledních šest reprezentačních startů a třetím gólem na turnaji se dotáhl na čelo tabulky kanonýrů.

Ekvádor na MS vyhrál po třech porážkách v řadě a k postupu mu by mělo stačit v závěrečném utkání skupiny s Francií získat stejně bodů jako Švýcarsku proti Hondurasu, protože má lepší skóre než evropský tým.

Páteční program MS:
Skupina D
Itálie - Kostarika 0:1
Branka: 44. Ruíz.
Skupina E
Švýcarsko - Francie 2:5
Branky: 81. Dzemaili, 87. Xhaka - 17. Giroud, 18. Matuidi, 40. Valbuena, 67. Benzema, 73. Sissoko.
Honduras - Ekvádor 1:2
Branky: 31. Costly - 34. a 65. E. Valencia.