Nizozemsko - Mexiko 2:1Nizozemsko vyrvalo Mexičanům postup v posledních minutách

48. Dos Santos 0 : 1
88. Sneijder 1 : 1
90. Huntelaar (penalta) 2 : 1

Nizozemsko, nejproduktivnější mužstvo základních skupin fotbalového mistrovství světa, balancovalo na hraně vyřazení, ale senzačním obratem v posledních minutách vybojovalo postup do čtvrtfinále! Mexiko ani na šestý pokus v řadě nepostoupilo z osmifinále do další fáze a šampionát v Brazílii pro něj končí.

Nizozemská radost (zleva) střelec vyrovnávacího gólu Wesley Sneijder, Memphis Depay a Klaas-Jan Huntelaar.

V opatrném úvodu volil nizozemský tým postupnou kombinaci, jenže problémem byl nedostatečný pohyb hráčů, a tak se mnohdy míč z blízkosti pokutového území mexického soka vracel až na půlící čáru. Kloudnou šanci si tým trenéra Louise van Gaala nevytvořil.

Mexiko velmi pozorně bránilo, jeho ofenzivní hra byla navíc mnohem nápaditější a nepostrádala kolmé přihrávky, jimiž dostávalo obranu soupeře do problémů. A tak po jednom z výpadů mohl Herrera pálit těsně vedle, ve 23. minutě pak Salcido přivedl do úzkých brankáře Cillessena.

Hned po obrátce nizozemský tým šokoval Dos Santos, při jehož bránění na okamžik zaváhal Blind a mexický útočník levačkou neomylně napálil balón přesně k tyči - 0:1.

Nizozemsko okamžitě přidalo na obrátkách, zvýšilo pohyb, došlo i na dlouhé minuty neexistující výpady Robbena. A tak se evropský celek dostal k šancím na vyrovnání. V 57. minutě po rohu Robbena měl stoprocentní šanci De Vrij, ale jeho střelu z malého vápna Ochoa reflexivně vyrazil na tyčku, od níž míč putoval do hřiště.

Nizozemci se snažili, jenže s přibývajícím časem se stále častěji uchylovali k nakopávaným balonům na střed pokutového území, kde však vládli obránci Mexika. Světlou výjimkou byl průnik Robbena z pravé strany po kiksu Peralty, ale nizozemskou hvězdu vychytal Ochoa.

Závěr však vyšel Nizozemsku dokonale. Po rohovém kopu Robbena vrátil Huntelaar hlavou přetažený centr na hranici velkého vápna, odkud nechytatelně pálil Sneijder. A v nastavení pak mexický sen o zlomení osmifinálového prokletí vzal za své, když kličkujícího Robbena v pokutovém území fauloval Márquez a náhradník Huntelaar z nařízené penalty poslal neomylně Nizozemsko do čtvrtfinále!

Mistrovství světa ve fotbale - osmifinále:
Nizozemsko - Mexiko 2:1 (0:0)
Branky: 88. Sneijder, 90.+4 Huntelaar z pen. - 48. Dos Santos. Rozhodčí: Proenca - Miranda, Trigo (všichni Portug.). ŽK: Aguilar, Márquez, Guardado. Diváci: 58 817.
Nizozemsko: Cillessen - Vlaar, De Vrij, Blind - Verhaegh (56. Depay), De Jong (9. Martins Indi), Wijnaldum, Sneijder, Kuijt - Van Persie (76. Huntelaar), Robben. Trenér: Van Gaal.
Mexiko: Ochoa - Rodríguez, Márquez, Moreno (46. Reyes) - Aguilar, H. Herrera, Salcido, Guardado, Layún - G. Dos Santos, Peralta (75. Hernández). Trenér: M. Herrera.