Belgičané se vezou na vítězné vlně, vyřadili USA. Ve čtvrtfinále vyzvou Messiho a spol.

Mistrovství světa v Brazílii už zná všechny účastníky čtvrtfinále. Poslední dvě místa zabrali fotbalisté Argentiny a Belgie, které v sobotu čeká vzájemný duel. Jihoameričané se v osmifinále pořádně potrápili se Švýcary a favorita vysvobodil až ve 118. minutě Angel Di María, jemuž krásnou přihrávku adresoval Lionel Messi. Belgie rovněž až v prodloužení porazila tým USA 2:1 a poprvé od roku 1986 postoupila na MS mezi nejlepší osmičku týmů. Belgičané dál potvrzují roli černého koně turnaje, letos neprohráli ani v jednom z osmi zápasů a posledních sedm z nich dokonce vyhráli.

Kevin De Bruyne (uprostřed) střílí v prodloužení vedoucí gól Belgie v osmifinále proti týmu USA.

Argentina během celého zápasu jen těžko dobývala dobře opevněnou švýcarskou tvrz. V prvním poločase si oba celky vytvořily po jedné velké šanci. Nejprve mohl otevřít skóre Shaqiri, ale brankář Romero výtečně nohou zasáhl. Na druhé straně chyběly Garayovi jen centimetry, aby po rohovém kopu usměrnil hlavou míč do brány.

Ve druhém poločase měli Argentinci velkou územní převahu, jenže gól nevstřelili. Zápas tak šel do prodloužení, v němž Jihoameričané přece jen rozvlnili síť. Messi nádherně uvolnil Di Maríu a ten přízemní střelou překonal Benaglia. Závěr prodloužení byl velmi napínavý. Srovnat mohl nejprve Dzemaili, jenže po přímém volném kopu orazítkoval zblízka jen tyč a vzápětí neposlal duel do penaltového rozstřelu ani Shaqiri. Jeho střela z trestného kopu trefila pouze zeď.

Belgičané se dočkali až v prodloužení

Belgie dala všechny čtyři góly ve skupině až v posledních dvaceti minutách a také tentokrát evropský tým dlouho hledal recept na přesnost v koncovce a klid k překonání amerického brankáře Howarda. Zkušený gólman si nakonec připsal šestnáct zákroků a vytvořil tím historický rekord za jedno utkání MS.

Mnohem aktivnější Belgičany nakonec mohl těsně před vypršením základní hrací doby šokovat Wondolowski, ale ve stoprocentní střelecké pozici míč dobře netrefil a gól by stejně neplatil, protože asistent chybně odmával ofsajd. Až v prodloužení se diváci dočkali: De Bruyne křížnou střelou odčaroval Howardovo kouzlo, střídající Lukaku vzápětí přidal pojistku a jak se nakonec ukázalo i vítěznou trefu.

Také trenérovi USA Klinsmannovi vyšlo střídání. Devatenáctiletý Green byl na hřišti jen necelé dvě minuty, než premiérovým reprezentačním gólem snížil, ale Belgičané i s přispěním zákroků brankáře Thibauta Courtoise už těsný náskok udrželi. Poprvé v historii tak do čtvrtfinále postoupilo všech osm vítězů skupin.

Program čtvrtfinále otevřou v pátek zápasy domácí Brazílie s Kolumbií a Francie s Německem. V sobotu se utkají Belgie s Argentinou a Nizozemsko s Kostarikou.