Nizozemci zdolali Kostariku až v rozstřelu. Proti nim půjde Argentina

Brasília/Praha

Na fotbalovém MS je jasno o všech semifinalistech. Jako první v sobotním programu postoupila Argentina, když zdolala Belgii 1:0. Tentokrát se neprosadil hvězdný Lionel Messi, jedinou trefu už v 8. minutě obstaral Gonzalo Higuaín. Jeho tým na šampionátu i v pátém utkání vyhrál o jediný gól. Jasně favorizovaní Nizozemci po bezbrankovém stavu i po prodloužení udolali Kostariku až v penaltovém rozstřelu 4:3. Pomohl jim k tomu gólman Tim Krul, kterého kouč Louis van Gaal poslal na hřiště místo Jaspera Cillessena v závěru prodloužení. Nový muž mezi tyčemi dvakrát vyzrál na kostarické střelce. A ve středu na Nizozemsko čeká Messi a spol. První semifinálovou dvojici tvoří Brazílie a Německo. Jejich duel se hraje v úterý.

Nizozemský náhradní brankář Tim Krul poté, co vychytal postup do semfinále MS v penaltovém rozstřelu s Kostaričany.

Belgičané byli před šampionátem po spanilé jízdě kvalifikací pasováni do pozice černého koně turnaje. Jejich kádr plný vycházejících superhvězd ale v základní skupině jen těžko naplňoval ambice a ve čtvrtfinále se definitivně zasekl.

Sobotní čtvrtfinále na MS v Brazílii:
Argentina - Belgie 1:0
Branka: 8. Higuaín
Nizozemsko - Kostarika 0:0, 4:3 na penalty
Rozhodující pokutový kop zaznamenal Kuijt

Nepomohlo jim nic. Ani to, že proti Argentině nemuseli potvrzovat roli favorita. To připadlo Jihoameričanům. Belgičanům tentokráte nevyšlo ani nasazení žolíka. Romelu Lukaku se neprosadil. Kouč Marc Wilmots také stáhl ze hry Edena Hazarda, ale ani další ofenzivní hráč Nacer Chadli změnu skóre nepřinesl. Argentinci s přehledem zavřeli cesty ke své bráně. Belgičanům nepovolili vylepšit bilanci dosavadních šesti vstřelených gólů, které dávali výhradně v posledních 20 minutách nebo v prodloužení.

Skóre se neměnilo. Higuaín ve druhé půli nezáživného utkání trefil už jen břevno. Jeho tým hru kontroloval, Messi v závěru vedení mohl pojistit svým pátým gólem na MS, ale Thibaut Courtois ho vychytal. Na druhé straně v náznaku belgické šance neuspěl v posledních okamžicích utkání Axel Witsel.

Střídání gólmanů se van Gaalovi povedlo

Úřadující vicemistři světa Nizozemci se utkali s největším překvapením turnaje Kostarikou. Tým ze Střední Ameriky neměl co ztratit, protože dosáhl na historicky nejlepší výsledek. Zdárně čelil i s 12 brankami nejlepšímu útoku turnaje.

Výtečný kostarický gólman Keylor Navas odolal všem nizozemským šancím. Mnohdy se štěstím. Wesley Sneijder z přímého kopu trefil tyč, Yeltsin Tejeda odvracel na břevno při příležitosti Robina van Persieho. Ani létající Arjen Robben se neprosadil.

Kostaričané málem gólově udeřili v druhém prodloužení Markem Ureňou, vychytal ho ale Cillessen... Sneijder na druhé straně trefil další břevno. Van Gaal těsně před koncem prodloužení učinil nezvyklý krok, poslal na hřiště gólmana Newcastlu a tenhle manévr se mu vyplatil. Krul vychytal Bryana Ruíze a pak i Michaela Umaňu, díky čemuž se čtvrtá nizozemská penalta v podání Dirka Kuijta ukázala jako rozhodující.