Nizozemsko - Kostarika 0:0, 4:3 na penaltyNáhradník Krul dvě penalty lapil a poslal Nizozemsko po střeleckém trápení do semifinále

- Kuijt (penalta) 1 : 0

Náhradní brankář Tim Krul vychytal Nizozemsku postup do semifinále mistrovství světa. Ve čtvrtfinálové bitvě s Kostariskou nastoupil na hřiště na posledních třicet vteřin prodloužení, ale v penaltovém rozstřelu lapil dva pokusy soupeře a tudíž tým trenéra Louise van Gaala bude hrát o medaile.

Nizozemský brankář Tim Krul při penaltovém rozstřelu.

Nizozemsko mělo v průběhu celého zápasu výraznou převahu, Kostarika se však dokázala probránit až do prodloužení. Za dlouho trvající sen o postupu do semifinále vděčila hlavně brankáři Navasovi, který mezi tyčemi doslova čaroval a opakovaně vychytal nizozemské střelce i ve stoprocentních šancích.

Tým trenéra Louise van Gaala začal hodně opatrně, nechtěl odhodlaného soupeře snícího o vylepšení historického úspěchu v podobě čtvrtfinále za žádnou cenu pustit do šance. S přibývajícími minutami ale evropský tým přidával na intenzitě ofenzivního snažení a brzy získal výraznou převahu. Kostaričané měli starosti s defenzivou, tudíž na jakékoliv ofenzivní ataky prakticky rezignovali.

Svěřencům trenéra Louise van Gaala však nebylo nic platné, že prakticky nemuseli řešit starosti v obraně. V ofenzivě byli bezradní. Přesněji řečeno, do vyložených šancí se dostali, jenže nebyli schopní překonat skvěle chytajícího Navase.

Když totiž po dvaadvaceti minutách Depay přistrčil balón v pokutovém území k nohám Van Persieho, nedokázal nizozemský snajpr rychle vyběhnuvšího gólmana Kostariky prostřelit. Za osm minut se situace opakovala, jen s tím rozdílem, že po přihrávce Van Persieho se do pokutového území z levé strany řítil Depay, jenže proti jeho ráně stačil Navas vytrčit pravou nohu a míč směřující do branky zastavil.

Šest minut před poločasem pak po faulu na Robbena dostal šanci k zahrávání přímého kopu z ideální pozice Sneijder, ale jeho parádní střelu Navas senzačně vyškrábl na rohový kop.

Po obrátce mělo Nizozemsko stále převahu, byť Kostarika měla přeci jen větší snahu a touhu vstřelit gól. O skutečném ohrožení Cillessena si však mohla nechat zdát.

Nizozemsko však přeci jen už tak nebezpečné nebylo, byť prakticky trvale okupovalo polovinu Kostariky, která do zápasu vstupovala s nejlepší obranou turnaje, když inkasovala pouhé dva góly. Naproti tomu Nizozemsko bylo s dvanácti vstřelenými před zápasem nejlepším ofenzivním celkem, ale potvrzení nepřicházelo.

Tyč, břevno, prodloužení...

A když už se šance naskytla, dělovka  pravé nohy Van Persieho skončila v rukavicích připraveného Navase. V 83. minutě pak Sneijder trefil z přímého kopu za faul na Robbena tyčku a v nastavení pak Tejeda vykopl na brankové čáře střelu Van Persieho do břevna, od něhož putoval balón do hřiště, tudíž došlo na prodloužení.

Hned po začátku první patnáctiminutovky trknul hlavou míč do branky Vlaar, jenže Navas přispěchal v poslední chvíli s tygřím skokem a balón vyškrábl na rohový kop. Kostarika pak urputnou defenzivou držela evropského protivníka v dostatečné vzdálenosti od vlastní branky a navíc ve 116. minutě mohla rozhodnout, když se poprvé za zápas dostala do vyložené příležitosti, jenže Ureňa po kličkování v pokutovém území Nizozemska pálil jen do nohou Cillessena.

A protože Sneijder trefil dělovkou z velkého vápna ve 119. minutě břevno, došlo na pokutové kopy, do nichž Nizozemsko nasadilo náhradního brankáře Krula.

Začínala Kostarika. Borges 0:1. Van Persie 1:1. Střelu Ruíze vyrazil Krul. Robben 2:1. González 2:2. Sneijder 3:2. Bolaňos 3:3, Kuijt 4:3. Umaňův pokus Krul vyrazil, a tak se Nizozemsko může těšit na souboj s Argentinou.

Mistrovství světa ve fotbale - čtvrtfinále:
Nizozemsko - Kostarika 0:0 (0:0, 0:0), na penalty 4:3
Penalty proměnili: Van Persie, Robben, Sneijder, Kuijt - Borges, González, Bolaňos. Neproměnili: Ruíz, Umaňa. Rozhodčí: Irmatov - Rasulov (oba Uzb.), Kočkarov (Kyrg.). ŽK: Martins Indi, Huntelaar - Díaz, Umaňa, González, Acosta. Diváci: 51 179.
Nizozemsko: Cillessen - De Vrij, Vlaar, Martins Indi (106. Huntelaar) - Kuijt, Wijnaldum, Blind, Depay (76. Lens) - Sneijder - Robben, Van Persie. Trenér: Van Gaal.
Kostarika: Navas - Gamboa (79. Myrie), Acosta, G. González, Umaňa, J. Díaz - Ruíz, Tejeda (97. Cubero), Borges, Bolaňos - Campbell (66. Ureňa). Trenér: Pinto.