Rubriky:

MS 2014

Krok správným směrem. Na fotbalovém MS je proti předchozím o 40 procent méně zranění

12. července 2014 11:44 - Rio de Janeiro

Na mistrovství světa v Brazílii došlo oproti předchozím turnajům přibližně k čtyřicetiprocentnímu poklesu množství lehčích i vážných zranění. Podle Mezinárodní fotbalové federace FIFA je to zejména kvůli tvrdším sankcím za fauly, díky kterým se snižuje i počet kontaktů mezi hráči.

 

Manu Fernandez, ČTK/AP

Nejzávažnější zranění si z letošního turnaje odnesli brazilský útočník Neymar, který má po faulu Kolumbijce Juana Camila Zúňigy zlomený obratel, a mexický obránce Héctor Moreno. Ten utrpěl zlomeninu holenní kosti, jejíž léčení si může vyžádat až půl roku.

Právě doba léčby je rozhodující pro hodnocení FIFA. Vážné zranění je takové, po kterém je fotbalista mimo hru nejméně čtyři týdny. Dohromady federace na šampionátu v Brazílii zaregistrovala 95 zranění, což je průměrně 1,6 na zápas. V letech 1998 a 2002 to bylo přibližně 2,7.

„Lékařská komise je toho názoru, že dochází k menšímu počtu kontaktů a faulů, více se trestají zákroky, které mohou zranění způsobovat. Rozhodčí se také od roku 1990 postupně zlepšují v oblasti fair play a jsou lépe připravení," řekl šéf lékařské komise FIFA Jiří Dvořák agentuře Reuters.

Klíčem k úspěchu nejsou karty, ale komunikace

Podle předsedy komise rozhodčích FIFA Massimy Busaccy jsou sudí flexibilnější a hráči s nimi spolupracují. „Hráči se snaží vycházet vstříc a respektují rozhodčí. Jejich rozhodnutí přijímají a chápou je. Tak to musí být od začátku, je třeba s hráči mluvit," řekl.

Emoce na hřišti podle něj nelze krotit jen kartami. „Nemůžete být policista a pořád jen rozdávat červené a žluté karty. Jejich počet lze redukovat komunikací s hráči. Když dojde k 53 faulům za zápas, je to jen kvůli tomu, že se fotbalisté rozhodli nehrát fotbal," uvedl.

Busacca si také pochvaluje využívání speciálního mizícího spreje při standardních situacích. „Za celý turnaj jsme neměli jedinou žlutou kartu za nerespektování vzdálenosti 9,15 metru od míče," připomněl.

ČTK

Myslíte si, že za menším počtem zranění na MS stojí zlepšená práce rozhodčích?

Zrušit


Časová osa: MS 2014

Filtr článků - MS 2014


Podsekce:

         
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky
  • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..