Rubriky:

MS 2018

Výbuch v kvalifikaci potvrdil realitu. Český fotbal se propadl níž, než byl ještě nedávno

6. září 2017 17:05 - Praha

Český fotbal nemá předsedu, Ligu mistrů - a teď už ani obstojný národní tým. Kvalifikace o mistrovství světa sice reprezentaci nevycházejí dlouhodobě, přesto je účinkování Jarolímova mužstva v duelech o postup na šampionát do Ruska trpkým zklamáním. Konstelace, kdy se hrálo o druhé místo se Severním Irskem, Norskem a Ázerbájdžánem, měla být přece tak nadějná. Nebyla, což je krutý, nicméně věrný odraz reality nejen národního týmu, ale českého fotbalu vůbec.

 

Vlastimil Vacek, Právo

Suverénní Němci hrají ve skupině C svoji ligu. Ostatní soupeři představovali přijatelný los. Vždyť v nižších koších se skrývali protivníci kalibru Polska, Švédska či Ukrajiny. O to větší je zklamání, že český tým je bez šance již dvě kola před koncem skupiny.

Pondělní duel v Severním Irsku (0:2) nebyl právě mistrovským dílem trenéra Karla Jarolíma. Je s podivem, proč se na zápas o všechno ani nepokusil povolat útočníka Schicka, který minulý týden konečně získal klubovou definitivu a pátečním přáteláčkem se uvedl v AS Řím.

Stranou zůstal třeba i Vydra, a tak Češi dorazili do Belfastu jen se dvěma útočníky, duelem s Němci opotřebovaným Krmenčíkem a debutantem Klimentem. Za úvahu vůbec stálo zařazení většího počtu čerstvých sil. Nevyšla další sázka na stopera-nestopera Nováka, také střídání přišla příliš pozdě.

Jarolímovi připadla éra hledání

Ale hodit vyřazení jen na Jarolímovu hlavu? Sotva. Neúspěch začala psát již nominace Pavla Vrby na loňské mistrovství Evropy. Nevzal do Francie žádného mladíka na zkušenou, a když pak po ME skončilo v reprezentaci pět zkušených hráčů a sám kouč zběhl do Ruska, co měl jeho nástupce dělat...?

Jarolím na sebe vzal složité období hledání, přestavby národního týmu a zkoušení nových tváří. V kvalifikaci použil již 31 hráčů a nelze mu vyčíst, že by některé kvalitní přehlížel.

Žádní takoví totiž nejsou. Čechů v evropských top klubech dramaticky ubylo, další ve svých týmech nehrají potřebnou roli. Kouč nemá na výběr kreativní hráče, chybí silný lídr ofenzívy. Proto je nároďák ještě tak schopný něco ubránit, ale když má sám něco vymýšlet, je neuvěřitelně jalový a trápí se.

Nejsou lidi, proto se reprezentace propadá níž, než je fotbalový národ z posledních let zvyklý.

Širší souvislosti reprezentaci nenahrávají

V neúprosném zrcadle kvalifikace je třeba vidět i další souvislosti. Třeba asociaci, která nemá předsedu. V osobě Miroslava Pelty zmizel po první polovině skupiny ze scény první muž, který měl reprezentaci ve svojí gesci. A nového předsedu nedokázala červnová valná hromada najít.

Třeba pohárovou scénu, na níž českým zástupcům znovu zbyla jen Evropská liga, zatímco pokusy o Ligu mistrů skončily tradičním nezdarem.

V neposlední řadě také ligovou konstelaci. Plzeň vsadila na retro a řada jejích hráčů už reprezentovat nechce. Sparta se zase vydala divokou cestou armády cizinců. Jarolímovi teď zbývá akorát tak Slavia a třeba novic Bořil rozhodně nezklamal.

Výkonný výbor vyřkne ortel

To všechno by měl výkonný výbor vzít v úvahu, až v duchu úterního prohlášení po odehrání zbývajících dvou zápasů vyřkne ortel nad Jarolímem. Od Pelty měl trenér slíbenu dvouletou opci, rozhodovat o jejím uplatnění už však budou jiní.

Budoucnost by až tak černá být nemusela. Z minulé jedenadvacítky už do áčka přecházejí Jankto, Schick, Souček či Barák, i devatenáctka letos hrála na mistrovství Evropy. Mladí hráči se o slovo hlásí a zkušeností sbírají.

Ale rychlý návrat na přední pozice...? Málokdo si na něj vsadí. Český fotbal se propadl, už není na pozicích, kde byl ještě nedávno. Ať už s Jarolímem, nebo bez něj.

dos, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: MS 2018

Filtr článků - MS 2018


Podsekce:

           
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..