Rubriky:

Ostatní

Bývalému fotbalistovi Plzně pomohla v korupční kauze stížnost ministra. Soud otevře případ znovu

24. července 2018 10:01 - Brno
(Aktualizováno: 24. července 2018 10:54)

Okresní soud ve Strakonicích porušil zákon v neprospěch bývalého prvoligového fotbalisty Michala Káníka. Trestním příkazem mu uložil postih přesahující maximální možnou výměru. Nejvyšší soud (NS) dnes trestní příkaz zrušil, strakonický soud musí případ řešit znovu. NS vyhověl stížnosti pro porušení zákona, kterou v Káníkův prospěch podal bývalý ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).

 

Pavel Lebeda, CNC, Profimedia.cz

Okresní soud příkaz vydal v prosinci 2015. Uznal Káníka vinným z podplácení kvůli ovlivňování fotbalových zápasů. Bývalý fotbalista Českých Budějovic, Příbrami a Plzně dostal rok vězení s podmínečným odkladem na čtyři roky a také pokutu 30 000 korun s náhradním trestem 30 týdnů vězení, pokud by peníze nezaplatil.

Pelikán ale upozornil na to, že pokud justice rozhoduje formou trestního příkazu, nesmí délka vězení v součtu s náhradním trestem přesahovat jeden rok. "Pokud okresní soud považoval za nezbytné uložit oba tresty ve výše uvedené výměře, pak nemohl ve věci rozhodovat trestním příkazem, ale po projednání věci v hlavním líčení měl rozhodnout rozsudkem," stálo ve stížnosti, k jejímž argumentům se dnes připojil také žalobce z Nejvyššího státního zastupitelství.

Soudu se nezúčastnil

Káník sice trestním příkazem ve Strakonicích dostal jen podmíněný trest, přesto měl později zamířit do vězení. Už dříve si totiž vyslechl trest za daňové podvody, a byl proto v podmínce. Nyní je zřejmě na svobodě, Nejvyššímu soudu se ale nepodařilo jej kontaktovat, dnešního jednání se proto nezúčastnil.

Strakonický soud případ otevře znovu. "Pokud se rozhodne věc opětovně rozhodnout trestním příkazem, pochopitelně musí tresty přiměřeně snížit, aby nebyla překročena hranice jednoho roku," řekl soudce NS František Hrabec. I kdyby soud svolal hlavní líčení, nebude už moci uložit celkově přísnější trest než původně.

Káník figuroval ve skupině 22 lidí, kteří podle obžaloby ovlivňovali zápasy především v nižších fotbalových soutěžích. Někteří přijali trestní příkazy, u dvou strakonický soud stíhání zastavil, vinu dalších projednával v hlavním líčení. Nedávno uložil 15 fotbalistům podmíněné tresty od 18 do 30 měsíců a pokuty v rozmezí 10.000 až 40.000 korun.

Takzvaná sázkařská mafie podle obžaloby ovlivňovala výsledky desítek zápasů ČFL, poháru a juniorské fotbalové ligy v letech 2012 a 2013 částkami, které převyšovaly i 200 000 korun.

ČTK

Časová osa: Ostatní

Fortuna liga 2020/2021

Fortuna liga startuje 22. 8. 2020 za účasti osmnácti týmů. Na podzim se odehraje patnáct kol. Prvoligovými nováčky jsou Pardubice a Brno. Kvůli koronavirovým opatřením se mění formát ligy. Hraje se bez nadstavby.