Rubriky:

Ostatní

Živě

Normalizaci střídá monitorovací komise. Český expert má řecký svaz na povel

13. září 2018 12:26 - Praha

Zajímavá mise. Bývalý generální sekretář FAČR Petr Fousek, který loni kandidoval na šéfa českého fotbalu, nyní několik týdnů pomáhá řídit řeckou asociaci. Dlouholetý funkcionář a diplomat přijal nabídku divize FIFA pro národní fotbalové svazy působit v nezávislé expertní pozici pro management a administrativu a nová funkce ho zavedla právě do Řecka.

 

Vlastimil Vacek, Právo

Řecký svaz překonal období, kdy byl řízen normalizační komisí. Nyní má vlastní, regulérně zvolené vedení, byť pod dohledem monitorovací komise - společného orgánu FIFA a UEFA, který s Fouskem spolupracuje. Využívá také ještě další tři zahraniční specialisty, kteří vedou řeckou komisi rozhodčích.

"Angažováním Petra Fouska chceme pomoci vedení Řeckého fotbalového svazu, zejména se zlepšením jeho řízení," avizuje Bjorn Vassallo, ředitel divize FIFA pro Evropu.

Vizitka Petra Fouska
Narozen: 19. listopadu 1962
Vzdělání: Vysoká škola ekonomická v Praze
V roce 1986 začal kariéru na ministerstvu zahraničního obchodu. Od roku 1993 působí ve fotbalové asociaci, kde prošel několik funkcí - byl sekretář, vedoucí mezinárodního oddělení či ředitel PR.
V letech 2001-2007 byl generálním sekretářem FAČR.
Předsedal organizačnímu výboru mistrovství Evropy hráčů do 21 let v České republice v roce 2015.
Zkušenosti má i z mezinárodních organizací. Od roku 1994 působí na UEFA, od roku 1998 ve FIFA.
Mluví anglicky, rusky, španělsky a německy. Není a nikdy nebyl členem žádné politické strany.

Šestapadesátiletý Fousek působí v kruzích jak světové, tak i evropské fotbalové federace od 90. let a hovoří několika světovými jazyky. Během posledních dvanácti let absolvoval 19 krátkodobých či střednědobých misí FIFA nebo UEFA na různých fotbalových svazech Evropy, Asie i Afriky. Nyní kývl na dlouhodobější spolupráci.

"Velmi si vážím důvěry FIFA i UEFA v moji odbornost a zkušenosti s managementem fotbalových institucí," říká Fousek, jehož mise trvá již několik týdnů. Bere ji jako další velkou zkušenost a šanci získat nové poznatky a kontakty v rámci světového fotbalu. "Své působení ale pochopitelně beru i jako reprezentaci českého fotbalu, který pozorně sleduji," ujišťuje.

Fousek loni neuspěl ve volbě předsedy FAČR, v níž zvítězil Martin Malík.

dos, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


MS v hokeji 2019

83. mistrovství světa v ledním hokeji probíhá od 10. do 26. května 2019. Pořadatelem je Slovensko, jehož národní tým začíná ve skupině A v Košicích. Český tým ve skupině B odehraje první zápas v Bratislavě, kde se právě 26. května odehraje i finále.