Rubriky:

Ostatní

Palestinští fotbalisté neodletěli k utkání, viní z toho Izrael

29. října 2007 15:35 - GAZA

Odmítavý postoj izraelských úřadů prý znemožnil palestinské fotbalové reprezentaci bojovat o místo na MS v roce 2010. Tvrdí to alespoň Palestinci, kteří měli odletět do Singapuru k nedělnímu utkání prvního kola asijské kvalifikace, místo toho ale museli zůstat doma. Izrael prohlásil pásmo Gazy před časem za nepřátelské území a výjimku k vycestování neudělil ani fotbalistům.

Z pásma Gazy mělo odletět na východ Asie celkem 18 osob z palestinské fotbalové reprezentace včetně funkcionářů. Nikdo z nich ale nebyl okupační správou vpuštěn do letadla s odkazem na embargo uvalené na pohyb osob v celé oblasti. S odkazem na mluvčího palestinského fotbalového svazu Džamála Abú Hašíše o tom pondělí informovala agentura AP.

Palestinci obratem požádali FIFA o přeložení zápasu, odpověď mezinárodní federace se ale zatím nepodařilo získat. Případ zatím nekomentovala ani izraelská okupační správa.

Vztahy v pásmu Gazy jsou dlouhodobě napjaté, Izraelci hovoří o "teroristickém" či "nepřátelském" území. Kvůli pokračujícím raketovým útokům na izraelská sídla, vedeným právě z okupovaného území, dokonce o víkendu údajně radikálně omezili Palestincům dodávky ropy. Již delší dobu je uvaleno i embargo na pohyb osob; Izraelci přes hranice pásma Gazy pouštějí jen výjimečně a pouze v humanitárních případech.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní