Rubriky:

Ostatní

FIFA pracuje na omezení počtu cizích fotbalistů v klubech

6. listopadu 2007 16:25 - KUALA LUMPUR

Početným cizineckým legiím v evropských fotbalových ligách by mohl být zanedlouho konec. Mezinárodní fotbalová federace FIFA totiž pracuje spolu s Evropskou unií na přípravě nové legislativy, která by měla již od prosince zaručit sportu výjimku z obecných zákonů o volném pohybu pracovních sil, čímž by se otevřel prostor pro znovuzavedení kvót na počet cizinců v klubech.

Prezident FIFA Sepp Blatter v úterý při své cestě do malajské metropole Kuala Lumpuru prohlásil, že v Evropě je čas na změnu. "Evropská unie fotbal z legislativního hlediska neřeší, ale při prosincové úpravě zákonů již specifika sportu zohlední," řekl novinářům. "Abychom zastavili stále rostoucí počet cizích hráčů v klubech, rozjeli jsme už několik na sobě nezávislých procesů," dodal Blatter.

Argumentuje tím, že příliv cizinců ničí národní týmy, bourá tradici ligových soutěží a mladé evropské hráče také demotivuje na sobě pracovat. Národní týmy podle Blattera mají pořád jasnou prioritu před zájmy klubů.

Návrh: Maximálně pět cizinců v základní sestavě

FIFA zvažuje, že by zavedla limit pěti cizinců v základní sestavě, zatímco zbylých šest hráčů by muselo splňovat podmínky pro reprezentaci země, v níž jejich klub sídlí. Špičkové týmy v nejsilnějších evropských soutěžích, zejména v Anglii, Francii či Německu, jsou totiž doslova prošpikovány hráči skoupenými z celého světa, zatímco pro jejich vlastní odchovance zbývá jen minimum místa.

Podle kritiků tohoto trendu je odstrašujícím příkladem vedoucí tým anglické Premier League londýnský Arsenal, který má v užším kádru jediného Brita, jenž navíc obvykle sedává jen mezi náhradníky. V úterý s návrhem na redukci počtu cizinců přispěchal shodou okolností i trenér konkurenčního Manchesteru United Alex Ferguson. Ten dokonce navrhl, aby se kluby dohodly takovým způsobem, aby kvótě na počet cizinců nezabránila ani evropská legislativa.

O snížení počtu cizinců v týmech začala v minulých dnech jednat také mezinárodní volejbalová federace FIVB. Podle navrženého modelu by v každém klubu působili maximálně tři cizinci, přičemž jen dva by mohli být současně na hřišti.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní