Rubriky:

Ostatní

Evropa s napětím čeká na nedělní los fotbalového ME

30. listopadu 2007 15:36 - LUCERN

Do začátku 13. fotbalového mistrovství Evropy sice zbývá více než sedm měsíců, ale tep fotbalové Evropy se zrychluje. Švýcarský Lucern se na tři dny stal hlavním městem starého kontinentu a je vyzdoben, jako by měl šampionát začít už v neděli. Vrcholem víkendu bude v neděli v poledne v místním Kulturním a kongresovém centru losování základních skupin ME.

Už v pátek se do města pod Alpami sjížděly fotbalové celebrity a svazoví bossové nejen účastnické šestnáctky, ale také hosté z dalších kontinentů. Vždyť Evropa udává ve fotbale tón. Závěr posledního MS byl čistě její záležitostí a všichni čtyři semifinalisté – Itálie, Francie, Německo a Portugalsko nebudou chybět ani na EURO 2008, které od 7. do 29. června hostí Rakousko a Švýcarsko. S výjimkou Itálie, která je ve druhém koši jako česká reprezentace, se může výběr trenéra Karla Brücknera utkat s kýmkoliv ze zbývající trojice.

V pátek výkonný výbor UEFA v Luzernu jednal o nové podobě evropských pohárů a rozděloval vrcholné futsalové soutěže. Sobota má být ve znamení setkání a představování osmi pořadatelských měst - Bernu (zahajovací utkání), Basileje, Curychu, Ženevy, Vídně (finále), Innsbrusku, Salcburku a Klagenfurtu. Celkem bude sehráno ve čtyřech čtyřčlenných skupinách, čtyřech čtvrtfinále, dvou semifinále a finále jednatřicet utkání.

Losování ME budete moci sledovat v neděli od 12 hodin v ON-LINE reportáži na SPORT.CZ

Podesáté se závěrečného turnaje zúčastní trojnásobní mistři Evropy Němci. Nováčky jsou Poláci a pořádající Švýcaři. Počtvrté od rozdělení republiky a posedmé celkově budou startovat čeští fotbalisté. Ti budou taženi ze druhého ze čtyř košů, do nichž byly týmy rozděleny podle koeficientů. Jen obhájci titulu Řekové byli nasazeni, stejně jako pořadatelé - Švýcarsko, do skupiny A, Rakousko do B. Z prvního koše pak budou do čela skupin C a D vylosováni Řekové a Nizozemci. Dál se bude losovat od koše 4 až po 2. český tým tedy bude přilosován do již tříčlenné skupiny.

Jména losujících pořadatelé tají, stejně jako míč, s nímž se bude hrát, a jeho design i jméno odtajní v neděli. Zato prozradili účinkující v téměř hodinovém programu, který bude na téma: Fotbalová setkání s klasickou hudbou. Hlavní hvězdou večera bude slavný španělský tenor José Carrerars, velký fanoušek fotbalu a Barcelony, který na třech světových šampionátech vystupoval společně s legendami Placidem Domingem a Lucianem Pavarottim. Sledovat ho bude na 600 hostů přímo v sále a stamilióny televizních diváků ve 138 zemích světa.

Sedmičlenná česká delegace, vedená předsedou ČMFS Pavlem Mokrým, jejímiž členy jsou dále trenér Karel Brückner, generální sekretář Rudolf Řepka a dále Rudolf Baťa, Jaroslav Dudl, Karel Poborský a tiskový mluvčí Lukáš Tuček, odlétá do dějiště v sobotu ráno. Kouč Brückner se pojede podívat do Interlakenu, kde je v hotelu Lindner švýcarská varianta ubytování při ME. „Rakouská je v Seefeldu tradičně v hotelu Dorint. Rozhodneme se podle losu, cenové nabídky a podmínek,“ uvedl kouč.

Rozdělení účastníků ME do losovacích košů:
Koš 1: Švýcarsko, Rakousko, Řecko, Nizozemsko.
Koš 2: Chorvatsko, Itálie, Česko, Švédsko.
Koš 3: Rumunsko, Německo, Portugalsko, Španělsko.
Koš 4: Polsko, Francie, Turecko, Rusko.

Karel Felt (Lucern), Právo