Rubriky:

Ostatní

Fanouškovská míle pro EURO 2008 má ve Vídni přesná pravidla

17. ledna 2008 11:29 - VÍDEŇ

I pro návštěvníky červnového mistrovství Evropy ve fotbale ve Vídni bude v centru města vyhrazena takzvaná fanouškovská míle. Tam se budou moci fandové z celé Evropy setkávat, odpočívat, občerstvovat a v době zápasů pak ti, na které se nedostaly vstupenky, sledovat utkání na velkých obrazovkách. Tento týden pak vídeňská radnice stanovila definitivní přesná pravidla pro tuto zvláštní zónu.

Byly například přesně vytyčeny její hranice, takže je teď jasné, že zóna bude na ploše 100 000 čtverečních metrů. Jejími hlavními součástmi budou park před radnicí a Náměstí hrdinů před zámeckým komplexem Hofburg. Do "míle" bude navíc patřit i celý úsek vnitřního okružního bulváru Ring, který park a náměstí spojuje. Tento zhruba 800 metrů dlouhý úsek bulváru bude po celé mistrovství uzavřen pro dopravu.

Celá zóna by měla bez problémů pojmout 70 000 lidí, což by mělo podle organizátorů bohatě stačit. Předpokládá se sice, že v době šampionátu bude ve Vídni v průměru 100 000 návštěvníků denně, ale zdaleka ne všichni budou chtít trávit čas v uzavřeném prostoru zóny.

Podle radního Norberta Kettnera, který je zodpovědný za turistiku v rakouské metropoli, by mělo stačit i 46 000 hotelových lůžek. Značná část fanoušků, zvláště ze sousedních zemí, bude totiž podle předpokladů přijíždět jen na jeden den bez noclehu, jiní budou nocovat mimo město, v kempech či obytných vozech.

Půllitr piva bude uvnitř "míle" stát 4,50 eura

Bylo už i stanoveno, že uvnitř fanouškovské míle bude instalováno 1200 mobilních toalet a povolení k prodeji jídel a nápojů dostanou majitelé 86 stánků. Ti zaplatí za pronájem od 10 000 do 40 000 eur (260 000 až 1 040 000 korun). Aby se předešlo cenovým spekulacím, byly již pevně určeny i některé ceny, zvláště u nápojů. Půllitr piva tedy bude uvnitř "míle" stát 4,50 eura (zhruba 117 korun), stejné množství nealkoholického nápoje 3,50 eura (asi 91 korun). To je zhruba o 50 procent víc, než činí současná běžná cena v restauraci.

Zóna bude otevřena denně od 9:00 do půlnoci, na pořádek bude neustále dohlížet 300 policistů a dalších bezpečnostních pracovníků, pomoc bude připraveno poskytnout 70 zdravotníků. Do uzavřeného prostoru, odděleného od okolí 2,5 metru vysokým plotem, povede pět velkých vchodů, pro zvládání návalů bude ale připraveno k použití dalších 46 nouzových bran.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní