Rubriky:

Ostatní

UEFA o rozšíření ME rozhodne na konci roku

31. ledna 2008 16:45 - ZÁHŘEB

O případném rozšíření fotbalového mistrovství Evropy v roce 2016 ze stávajících 16 na 20 či 24 týmů se rozhodne na konci letošního roku. UEFA o tom ve čtvrtek informovala na zasedání výkonného výboru v Záhřebu.

"Dřív než v roce 2016 turnaj nebude možné rozšířit," řekl agentuře Reuters člen výkonného výboru Gilberto Madail. Podle portugalského funkcionáře UEFA na základě nedávno vypracovaných studií měla na výběr tři varianty. Dvě, z nichž jedna byla okamžitě zamítnuta, se týkaly 24 reprezentačních mužstev a jedna dvaceti.

"Z hlediska kvality je 16 týmů nejlepší, protože jsou jen dobré zápasy. Na turnaji s dvaceti či 24 týmy se však dá lépe profitovat, protože utkání přilákají více fanoušků," uvedl Madail, který by se přikláněl k variantě s 20 účastníky. "Více týmů by znamenalo větší nároky na ubytování a bezpečnost, což by omezilo počet potenciálních pořadatelských zemí," dodal s tím, že kvůli rozšíření by se na EURO hrálo zhruba o 20 zápasů víc než nyní.

Formát s 24 týmy by se hrál podobným systémem jako mistrovství světa v roce 1994. Mužstva by se utkala v šesti skupinách po čtyřech, přičemž dál by postoupily dva nejlepší týmy z každé skupiny a čtyři nejlepší reprezentace z třetích míst. V případě dvaceti týmů by se hrálo ve čtyřech skupinách po pěti a postupovaly by dva nejlepší týmy.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní