Rubriky:

Ostatní

Maradona zkritizoval zákaz zápasů ve velké nadmořské výšce

18. března 2008 10:59 - LA PAZ

Fotbalový idol Diego Maradona se připojil ke kritikům pravidla mezinárodní federace FIFA, které zakazuje hrát mezistátní utkání ve vysoké nadmořské výšce. Sedmačtyřicetiletý Argentinec se zúčastnil charitativního exhibičního utkání pořádaného bolivijským prezidentem Evo Moralesem na "zakázaném" stadiónu v La Pazu, jenž leží ve výšce 3600 metrů nad mořem. Po něm nařízení FIFA ostře zkritizoval.

"Ano, fotbal můžete hrát ve velké výšce!" křičel Maradona při proslovu po utkání, které v La Pazu sledovalo 30 000 lidí, a bil se přitom do hrudi. "Ve svých 47 letech jsme s prezidentem Moralesem ukázali, že fotbal může hrát ve velké nadmořské výšce úplně každý. Musíte hrát tam, kde jste se narodil, a ani Bůh, natož FIFA, vám to nemůže zakázat," přidal. "Podle mě to nemá s fotbalem nic společného. Pouze chtějí, aby se nehrálo v Bolívii, je to prostě politika. Copak může někdo změnit polohu země?" dodal Maradona, jehož tým porazil Moralesův výběr politiků a bývalých hráčů 7:4.

Zápas kromě toho, že měl upozornit na nesmyslnost regulí FIFA, posloužil dobrým účelům. Výtěžek ze vstupného šel na konto obětí povodní v Bolívii. Během utkání se uskutečnila také sbírka oblečení a potravin.

FIFA původně zápasy ve velké nadmořské výšce zakázala, po protestech jihoamerických andských států však regule pozměnila. Zápasy ve výšce nad 2750 metrů se mohou hrát jen po týdenní aklimatizační době, u stadiónů nad 3000 metrů jsou stanoveny dva týdny. Kvůli nabitému fotbalovému kalendáři je to však prakticky stejné, jako kdyby byly zápasy ve velké nadmořské výšce zakázané.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní