Rubriky:

Ostatní

Cruyff prozradil, že mu v roce 1978 hrozili únosci

16. dubna 2008 14:31 - MADRID

Bývalý nizozemský fotbalista Johan Cruyff poodhalil roušku pochybností, která halila jeho předčasný konec reprezentační kariéry krátce před světovým šampionátem v roce 1978. Prý měl v té době velké potíže s únosci, kteří na něj dokonce mířili pistolí.

Podle Cruyffova prohlášení se incident stal o rok dříve, kdy se chýlil ke konci jeho pětiletý kontrakt v Barceloně. "Pokud chcete hrát na mistrovství světa, musíte být připraveni na 200 procent," vysvětloval v úterním rozhovoru pro katalánský rozhlas. "Mířili mi pistolí na hlavu, byl jsem svázaný, manželka také a děti byly v barcelonském bytě. V takových chvílích jsou jiné hodnoty v životě," pokračoval.

Nejlepší evropský hráč let 1971, 1973 a 1974 už nevysvětlil, proč se únoscům celá akce nezdařila. Poté ale musela policie několik měsíců strážit jeho dům a doprovázet děti do školy.

Jeho rozhodnutí nezúčastnit se MS v Argentině, kde obhájili Nizozemci stříbrné medaile, bylo spojováno s Cruyffovým nesouhlasem s tehdejším diktátorským režimem jihoamerické země. V té době také nepanovaly ideální vztahy mezi fotbalistou a zástupci národního svazu.

Cruyff odehrál za nizozemskou reprezentaci 48 utkání včetně finále mistrovství světa v roce 1974 a vstřelil celkem 33 gólů. Po skončení hráčské kariéry trénoval Ajax a později Barcelonu.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní