Rubriky:

Ostatní

FIFA dočasně povolila hrát fotbalistům Iráku

29. května 2008 09:09 - SYDNEY

Výkonný výbor FIFA ve čtvrtek v Sydney provizorně zrušil pondělní verdikt, podle něhož měl být Irák vyloučen na rok ze všech fotbalových soutěží. Současné rozhodnutí znamená, že se mohou úřadující asijští šampioni zúčastnit sobotního kvalifikačního utkání o postup na MS 2010 proti domácí Austrálii.

FIFA původně reagovala na skutečnost, že irácká vláda rozpustila národní olympijský výbor a údajně také všechny sportovní svazy v zemi. Podle písemného potvrzení ze strany irácké vlády se však toto rozhodnutí nevztahovalo na fotbalový svaz, a tak FIFA od suspendace upustila.

"Je to skvělá zpráva. Jsme rádi, že se fotbalisté Iráku budou moci v neděli zúčastnit tak důležitého kvalifikačního zápasu," uvedl šéf australského fotbalu Ben Buckley.

Irácký fotbal ale ještě nemá definitivně vyhráno. Vedení FIFA stále znepokojuje, že se tamní vláda snaží kontrolovat národní sportovní svazy. Zástupci Asijské fotbalové federace (AFC) a iráckého svazu budou pozváni do Curychu k jednání o tomto problému.

Podle regulí FIFA je nepřípustné, aby se do záležitostí fotbalového svazu vměšovala vláda. Z podobného důvodu už byl suspendován například předloni sousední Írán, po měsíci však po splnění některých podmínek světová federace trest zrušila.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní