Rubriky:

Ostatní

FIFA oficiálně přijala antidopingový kodex WADA

30. května 2008 17:19 - SYDNEY

Mezinárodní fotbalová federace FIFA oficiálně přijala nový antidopingový kodex, který začne celosvětově platit 1. ledna 2009. Spolupráci svazu se Světovou antidopingovou agenturou WADA v pátek na kongresu FIFA v Sydney svými podpisy zpečetili fotbalový prezident Sepp Blatter a šéf boje proti dopingu John Fahey.

Vedení FIFA už v únoru odsouhlasilo přijetí kodexu, v Sydney v pátek podpis dokumentu podpořili drtivou většinou i delegáti poměrem hlasů 175:1.

V roce 2004 přitom byla FIFA jednou z posledních federací, které přistoupily na kodex WADA. I přesto měla s antidopingovou agenturou neustálé spory, protože odmítala trestat hříšníky striktně podle regulí a chtěla každou kauzu posuzovat individuálně. Například k udělování dvouletých trestů za doping FIFA formálně přistoupila teprve předloni, do té doby byl maximálním postihem půlroční distanc.

Flexibilitu trestů nyní nový kodex zaručuje. WADA v něm fakticky uznává, že na kolektivní sporty je nutné nahlížet jinak než na individuální. Za první prohřešek proti pravidlům o zakázaných látkách bude sice nadále hrozit dvouletý distanc, bude ale možné se od normy odklonit například při méně závažných prohřešcích či v případě spolupráce přistiženého sportovce. Na zmeškanou dopingovou kontrolu se bude pohlížet jako na porušení pravidel až po třetím opakování v průběhu 18 měsíců.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní