Rubriky:

Ostatní

Vítězové vídeňského finále dostanou prodlouženou trofej

29. června 2008 15:14 - VÍDEŇ

Pohár pro vítěze fotbalového mistrovství Evropy, který v neděli večer převezmou Němci nebo Španělé, má mnoho jmen. Němci ho nazývají "Pott", Španělé zas "La Copa". Ve skutečnosti však stříbrný pohár nese francouzské jméno "La Coupe de Henri Delaunay" - Pohár Henriho Delaunaye. Je pojmenován po prvním generálním sekretáři UEFA a duchovním otci evropského šampionátu.

Delaunay se v roce 1924 stal členem FIFA a vzápětí začal prosazovat nápad se zavedením mistrovství Evropy. V roce 1954 se stal vůbec prvním generálním sekretářem Evropského fotbalové unie UEFA, ovšem funkci vykonával jen rok, neboť záhy zemřel. Nedožil se tak prvního evropského šampionátu, který se uskutečnil v roce 1960.

Organizátoři po něm alespoň pojmenovali trofej pro vítěze, která váží téměř deset kilogramů. Stříbrná váza dosud měřila 42,5 centimetru, ovšem UEFA ji před letošním šampionátem nechala prodloužit na 60 centimetrů. U jedná z britských klenotnických firem za tuto zakázku údajně zaplatila 30 700 eur (asi 730 000 korun).

Během finále na stadiónu Ernsta Happela ve Vídni bude pohár umístěn na čestné tribuně. Naposledy tomu tak bylo při finále v roce 1996 v Anglii, kdy ho německý kapitán Matthias Sammer přebíral po vítězství nad Českou republikou z rukou britské královny Alžběty II. I v neděli ho může získat německý kapitán, pokud Němci zdolají Španěly. Trofej bude předávat šéf UEFA Michel Platini.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní