Brückner dovedl při své premiéře Rakušany k remíze s Itálií

Bývalý trenér české fotbalové reprezentace Karel Brückner úspěšně zvládl premiéru u rakouského národního týmu. Jeho svěřenci uhráli v přípravném utkání s favorizovanou Itálií cennou remízu 2:2 a vyšla jim tak generálka na zářijový start kvalifikace o postup na světový šampionát 2010.

Zatímco olomoucký kouč vsadil při své premiéře na rakouské lavičce na defenzivnější rozestavení s jediným klasickým útočníkem, Italové pod vedením staronového trenéra Marcella Lippiho nastoupili v Nice s třemi hroty. Úvod však překvapivě vyšel outsiderovi a po čtvrthodině otevřel skóre bek Pogatetz. V 39. minutě bylo s Italy ještě hůře, protože kanonýr Janko, kterého Brückner v původní nominaci opomenul, přidal druhý rakouský gól.

Naděje favorita pozvedl těsně před pauzou Gilardino, jehož příští týden čeká s Fiorentinou odveta třetího předkola Ligy mistrů na hřišti pražské Slavie. O cenný skalp úřadujících mistrů světa pak Rakušany po změně stran připravil nešťastnou vlastní brankou střídající Özcan.

"Jsem spokojen, je to pro nás dobrý výsledek. V první půli jsme byli hodně aktivní, ovšem škoda té inkasované branky před poločasem," řekl po utkání Brückner. "Ještě tam bylo mnoho chyb v kombinaci, na které musíme ještě hodně pracovat. Ale na tu práci se těším," dodal český kouč.

Premiéra vyšla také novému kouči Švýcarska. Zkušený Ottmar Hitzfeld dovedl svůj tým v Ženevě k hladkému vítězství 4:1 nad Kyprem. Slovinci, soupeř českého týmu v nadcházející kvalifikaci MS, doma dvakrát vedli nad Chorvatskem, ale nakonec opouštěli trávník jako poražení. Dvěma brankami se o to nejvíce zasloužil hostující Ivan Rakitič ze Schalke 04.

Nizozemcům nevyšla odveta proti Rusům

Fotbalistům Nizozemska v duelu proti Rusku příliš nevyšla odveta za vyřazení ve čtvrtfinále červnového mistrovství Evropy. "Tulipány" s novým koučem Bertem van Marwijkem, který po šampionátu v Rakousku a ve Švýcarsku nahradil Marka van Bastena, v Moskvě dlouho vedly brankou Robina van Persieho, ale domácí zásluhou Konstantina Zyrjanova srovnali dvanáct minut před koncem z penalty na 1:1.

Další nečekaný výsledek si připsali fotbalisté Běloruska. Po květnové remíze 2:2 v Německu se dnes v Minsku rozešli nerozhodně 0:0 s favorizovanou Argentinou. Jihoameričanům však chyběly některé opory, například trio Messi, Riquelme a Mascherano startuje na olympiádě v Pekingu.

Fotbalisté Polska, kteří se v kvalifikační skupině o mistrovství světa v roce 2010 utkají s Českou republikou, v dnešním přátelském utkání prohráli s Ukrajinou. Jedinou branku nezáživného zápasu s minimem šancí dal v nastavení první půle domácí Serhij Kravčenko, který dorazil vlastní střelu.

Trenér polského výběru Leo Beenhakker dnes dal příležitost sestavě: Fabiański - Golański (12. Kowalczyk), Dudka, Žewlakow, Kokoszka (46. Polczak) - Krzynówek, Lewandowski, Murawski (46. Roger) - Blaszczykowski (56. Majewski), Jeleň (75. Pawlovski), Smolarek (46. Zahorski).

Teprve osmnáctiletý útočník Stevan Jovetič se dvěma góly podílel na tom, že Černá Hora remizovala 3:3 v Maďarsku. Pro talentovaného hráče Fiorentiny to byly první trefy za reprezentaci, za kterou dnes odehrál svůj třetí zápas.

Slováci prohráli doma s Řeckem 0:2

Slovenští fotbalisté nedokázali překonat obranu Řecka, s kterým doma prohráli 0:2. Do branky soupeře české reprezentace v kvalifikaci mistrovství světa se dvakrát trefil řecký kanonýr Theofanis Gekas. Premiéra na lavičce tak nevyšla novému trenérovi Slovenska Vladimíru Weissovi.

Naopak výhry při premiéře se dočkal nový lodivod čerstvých mistrů Evropy Vicente del Bosque. Španělé navázali na výkon z mistrovství a v Kodani přehráli Dánsko 3:0 především zásluhou střelce dvou branek záložníka Xabiho Alonsa. Třetí gól přidal nejlepší hráč mistrovství Xavi. Pro Španělsko to byl již devatenáctý zápas v řadě bez prohry.

Oba soupeři před zápasem uctili minutou ticha oběti dnešní letecké katastrofy ve Španělsku, při které zemřelo minimálně 100 lidí. Hráči navíc měli při utkání na rukou černé pásky.

Bulharský kanonýr Dimitar Berbatov dvěma góly zařídil své zemi vítězství v Bosně a Hercegovině. Zaznamenal tak již svůj jubilejní 40. gól během 65 reprezentačních zápasů.

Přípravné fotbalové zápasy:
Tampere: Finsko - Izrael 2:0 (1:0)
Branky: 43. a 88. Johansson.
Tallinn: Estonsko - Malta 2:1 (1:1)
Branky: 21. Purje, 51. Oper - 9. Azzopardi.
Lvov: Ukrajina - Polsko 1:0 (1:0)
Branka: 45.+2 Kravčenko.
Budapešť: Maďarsko - Černá Hora 3:3 (1:1)
Branky: 57. a 88. z pen. Hajnal, 29. Priškin - 45. z pen. a 69. Jovetič, 52. Vukčevič.
Moskva: Rusko - Nizozemsko 1:1 (0:1)
Branky: 78. Zyrjanov z pen. - 23. Van Persie.
Vilnius: Litva - Moldavsko 3:0 (1:0)
Branky: 24. a 60. Poškus, 63. Danilevičius.
Oslo: Norsko - Irsko 1:1 (0:1)
Branky: 61. Reginiussen - 44. Keane.
Minsk: Bělorusko - Argentina 0:0
Bratislava: Slovensko - Řecko 0:2 (0:0)